NOWY TOMYŚL: „Pomoc dla repatriantów”. Rodzina z Syberii wybrała miejsce zamieszkania

Małżeństwo Julia i Albert Druzhinin wraz z  trojgiem dzieci przylecieli do Polski 15 grudnia 2021r., aby zamieszkać w Nowym Tomyślu. Pochodzą z małej rosyjskiej miejscowości w pobliżu Władywostoku na terenie dalekiej Syberii.


To w ten rejon po Powstaniu Styczniowym zostali zesłani, z powodów politycznych, pradziadkowie pana Alberta – Polacy. Pani Julia również posiada korzenie polskie, część jej rodziny mieszka obecnie na Ukrainie.

Jak wspomniał nam pan Albert, cały czas czuli potrzebę powrotu do ojczyzny przodków. Po uzyskaniu statusu repatrianta wysłali wnioski do ok. 300 gmin. Odzew otrzymali od dwóch, z których ostatecznie wybrali Gminę Nowy Tomyśl. Cała procedura trwała ok. 6 lat.

Przypominamy, że jest to trzecia rodzina repatriantów w Nowym Tomyślu. Dwie poprzednie przyjechały z Kazachstanu.

Gmina Nowy Tomyśl, na podstawie porozumienia, z dnia 30 kwietnia 2021 roku z Wojewodą Wielkopolskim, uzyskała prawie 167 tys. zł w ramach programu pn. „Pomoc dla repatriantów”, z wykorzystaniem na zakup i wyposażenie mieszkania dla rodziny. Program ten obejmuje potomków Polaków wysiedlonych na Wschód, którzy czują się związani z Polską, kultywują tradycję przodków i chcą się tutaj osiedlić.

Urząd Miejski w Nowym Tomyślu

(Visited 1 291 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz