Nowy Tomyśl – Ferie z Nelą Małą Reporterką

Ferie z Nelą Małą Reporterką

Nela Mała Reporterka zabrała uczestni

ków ferii zorganizowanych w Strefie Koloru nowotomyskiej biblioteki w wyjątkową, pełną wrażeń, mroźną podroż, a wszystko za sprawą swojej najnowszej, szóstej już książki pt. „Nela na kole podbiegunowym”.

Nela to jedenastolatka, która mimo młodego wieku była już w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. W Afryce zwiedziła m.in. Etiopię, Zanzibar, Kenię, Tanzanię i Mauritius, w Azji – Tajlandię, Kambodżę, Malezję (Borneo), Indonezję, Filipiny, Wietnam, Sri Lankę, Birmę i Japonię, w Ameryce Południowej – Peru, Boliwię, Chile, a w Północnej – Kostarykę, Panamę i Dominikanę. Swoje wrażenia i przygody opisuje w książkach – pięknie wydawanych pod patronatem National Geographic. Ostatnio zwiedziła chłodne kraje, takie jak: Islandia, Finlandia, Grenlandia i to właśnie książce, będącej relacją z tych podróży poświęcone zostały biblioteczne ferie.

Dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych w Strefie Koloru słuchały czytanych na głos, kolejnych rozdziałów książki, dzięki czemu, w ciągu tygodnia udało się poznać całą jej treść! I tak, wraz z Nelą dzieci odbyły przejażdżkę w psim zaprzęgu, poszukały reniferów, odwiedziły wioskę Świętego Mikołaja, płynęły lodołamaczem, spotkały maskonury, stanęły oko w oko z piżmowołem arktycznym i odkryły zatokę śpiewających wielorybów. Przygody, jakie przeżyła i opisała Nela stanowiły inspirację do zabaw i zadań plastycznych. Uczestnicy ferii mieli więc okazję, m.in.  wyciąć fantazyjne płatki śniegu, techniką origami wykonać lodołamacze i psy grenlandzkie, zaprojektować fantazyjny skafander i wymarzoną górę lodową, a także obserwować ptaki własnoręcznie wykonaną lunetą. Książka zawiera dużo treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach QR. Z pomocą bibliotecznych iPadów udało się je wszystkie odkryć i obejrzeć filmy, które jeszcze bardziej pozwoliły poczuć wyjątkowy klimat koła podbiegunowego.

M.Kimstacz

(Visited 126 times, 1 visits today)

Leave a Reply