Nowotomyska Biblioteka tradycyjnie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek

Tydzień Bibliotek 2017.  Od  8 do 15 maja 2017 r.  w całej Polsce obchodzony był Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło – XIV już edycji – Tygodnia Bibliotek brzmiało „Biblioteka. Oczywiście!”.


Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu tradycyjnie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek, a bibliotekarki przygotowały ciekawe spotkania i wydarzenia, z myślą o najmłodszych, jak i tych starszych mieszkańcach naszego miasta i nie tylko.

Happening bibliotecznych

Wszystkie biblioteki publiczne z terenu powiatu nowotomyskiego rozpoczęły obchody wspólnym, głośnym akordem. W poniedziałek, 8 maja, we wszystkich placówkach bibliotecznych zainaugurowały je wspólne działania plastyczne – akcje happeningowe z udziałem czytelników i przyjaciół bibliotek –  w efekcie których przed budynkami bibliotek lub w ich pobliżu pojawiły się stałe elementy wystroju, tj. instalacje, murale i inne formy przestrzenne prezentujące bogate i różnorodne możliwości współczesnych bibliotek.

Spotkanie z Szymonem Hołownią

Następnego dnia, we wtorek pod hasłem Człowiek – oczywiście!, w nowotomyskiej książnicy odbyło się otwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Szymonem Hołownią, dziennikarzem i publicystą, dwukrotnym laureatem nagrody „Grand Press”, autorem m. in. książki „Jak robić dobrze”, „Święci Codziennego Użytku” i „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni”. Opowiadał on nie tylko o swych książkach, ale również o szeroko prowadzonej w Afryce działalności charytatywnej, człowieczeństwie i swoim podejściu do życia.


Zabawa – oczywiście! królowała w środę podczas Majówki z książką, która przebiegała pod hasłem: „Wlazł kotek na płotek…, czyli przygody z wiejskiego podwórka”. Licznie przybyłe dzieci doskonale bawiły się z gośćmi: Teatrem Duet z przedstawieniem „Kotek i kogutek” oraz Hanką Billert z ludowymi kukiełkami i Edwardem Kupcem z drewnianymi zwierzątkami.

Na rockowo z Leszkiem Gnoińskim

Tego samego dnia, późnym wieczorem do biblioteki przybyli miłośnicy muzyki rockowej na Spotkanie niebanalne: Muzyka – oczywiście!

Gościem był niezrównany znawca tego gatunku muzycznego Leszek Gnoiński, dziennikarz muzyczny, autor m. in. Encyklopedii polskiego rocka i innych książek o wykonawcach i zespołach, m.in. najnowszej: „Republika. Nieustanne tango”. Rozmowa toczyła się wokół tejże właśnie książki, a także wokół filmuJarocin. Po co wolność”, którego Leszek Gnoiński jest współtwórcą.

Recital punkowego barda – Janusza Reichela.

Kolejny dzień, czwartek to Przygoda – oczywiście! Tym razem prawdziwą gratkę miłośnikom miłośników dalekich wojaży sprawił poznański podróżnik  i surwiwalowiec Emil Witt, który podczas spotkania w  Klubu Miłośników Podróży „Przez kontynenty” opowiedział o

Amazonii i życiu poza schematem.

Na Recital – oczywiście! zaprosił w piątkowy wieczór punkowy bard – Janusz Reichel. Zaprezentował on swoje autorskie utwory, m.in. : „Czorsztyn 91’”, „Jasiek Malarz Pokojowy”, „Spotkanie” czy „Powrót do Matki Ziemi”.

Obchody Tygodnia Bibliotek 2017 zakończyliśmy w poniedziałek, 15 maja XIV. Powiatowym Forum Bibliotekarzy, któremu przyświecało hasło: Bibliotekarz – oczywiście!

Izabela Putz

(Visited 224 times, 1 visits today)

Leave a Reply