Noc z dobranocką w zbąszyńskiej bibliotece

Kiedy w całej Polsce alarmująco spadają wskaźniki czytelnictwa, potrzebne są niestandardowe działania promujące książkę. W 2016 r. przynajmniej jedną książkę przeczytało tylko 37% Polaków.


Dlatego Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu prowadzi akcję pt. „Noc w bibliotece”, podczas której we współpracy z nauczycielami z gminy Zbąszyń stara się zaszczepić potrzebę czytania i korzystania z biblioteki wśród najmłodszych.

W piątek 12 grudnia, tuż po zamknięciu biblioteki o godz. 19.00, władzę nad królestwem pełnym książek i opowieści z całego świata (i wszechświata) przejęły dzieci z klasy II szkoły podstawowej w Nowej Wsi wraz z wychowawczynią, panią Eweliną Andruszko. Rodzice wrócili do domu, wcześniej przygotowując z dziećmi śpiworki, koce i karimaty na dobry sen. Sen przyszedł dość późno, bo przecież trudno zasnąć, gdy tyle emocji! Dla wielu była to pierwsza „samodzielna” noc poza domem, bez towarzystwa bliskich dorosłych. Rodzice poradzili sobie z tym faktem świetnie! Zasypianiu towarzyszyły bajki na dobranoc i opowieści przygotowane przez panią Ewelinę, a także te opowiadane przez same dzieci. Długo nie zapomnimy bajki tybetańskiej opowiadanej przez Stasia czy opowieści Maksa o kotku, który okazał się kotką (albo odwrotnie – tego nie pamiętamy). Kolejne dzieci przyłączały się do tych nocnych opowieści i choć było mocno po godz. 22.00, nie można przecież było zakazać opowiadania o wszystkim, co porusza dziecięca wyobraźnię.  Dlatego rano trzeba było uczestników „Nocy z dobranocką”  budzić. To najlepszy znak, że noc spędzona między bibliotecznymi regałami była niezwykła i dzieci zapamiętają ją na długo.

Koordynatorką akcji jest Anita Rucioch-Gołek. Zainteresowanych współpracą nauczycieli prosimy o kontakt.
(tekst: arg)


(Visited 92 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz