NIELETNI Z NARKOTYKAMI

Policjanci zespołu ds. nieletnich z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu przedstawili zarzut posiadania substancji psychotropowych 16-latkowi, który miał przy sobie tabletki ekstazy. Zarzut popełnienia czynu karalnego usłyszała również 15-letnia koleżanka chłopaka. Badanie wykazało obecność narkotyków w jej organizmie. O dalszym losie nastolatków zadecyduje już wkrótce sąd rodzinny.
Funkcjonariusz z Zespołu Profilaktyki Społecznej często uczestniczą w spotkaniach organizowanych na terenie placówek oświatowych, których podstawowym celem jest uświadomienie zarówno młodzieży jak i dorosłym – rodzicom, nauczycielom, opiekunom – ogromnych zagrożeń jakie niosą ze sobą wszelkiego rodzaju środki odurzające. Tego typu przedsięwzięcia mają charakter prewencyjny, są też szansą na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych wynikających z łamania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie tego typu spotkań policyjni profilaktycy zachęcają młodzież do aktywnego udziału w imprezach, których współorganizatorem jest kaliska komenda, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów.

Niestety policyjne przekazy nie trafiają do wszystkich. W ostatnim czasie funkcjonariusze z Zespołu ds. Nieletnich zatrzymali dwoje nastolaktów, u których badanie potwierdziło, że znajdują się pod wpływem narkotyków. 16-letni chłopak oraz 15-letnia dziewczyna zostali wylegitymowani przez mundurowych 21 marca, czyli w tzw. „Dniu wagarowicza”. W trakcie rozmowy zachowanie nastolatków wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. Już wkrótce okazało się, co było powodem ich zdenerwowania. Okazało się, że chłopak miał przy sobie 12 sztuk tabletek ecstazy. Dodatkowo badanie testerem narkotykowym wykazało obecność środków odurzających w ich organizmach. Oboje usłyszeli zarzuty popełnienia czynu karalnego. Już wkrótce ich sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!!

Narkotyki i dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem ze środkami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” różnego rodzaju narkotykami, które niejednokrotnie może skończyć się tragicznie.

kalisz.policja.gov.pl


(Visited 404 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz