NIEDOZWOLONE TOWARY W ŚWIĘTO NA A2

Wzmożony ruch transportowy w święto Bożego Ciała nie zawsze miał rację bytu. Na drogę wyjechały zamiast dozwolonych towarów spożywczych odkurzacze, kostka brukowa i węgiel w workach.


W tym roku przed wolnym ustawowo świętem Bożego Ciała nie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton w godzinach od 18 do 22. Jednak już 11 maja, w samo święto, wielkopolscy inspektorzy z Gniezna na autostradzie A2 mieli pełne ręce roboty z kierowcami, którzy nie stosowali się do zakazu ruchu w ten dzień w godzinach od 8 do 22. W wyniku kontroli jedenaście pojazdów zostało usuniętych na parking strzeżony z zakazem ruchu do godziny 22. Zostanie też wszczętych tyle samo postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców na łączną sumę 22000 złotych. Dodatkowo osoby zarządzające transportem w firmach czeka dziewięć postępowań na w sumie 9000 złotych. Dziesięciu kierowców zostało także ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 4100 złotych.

Wśród towarów przewożonych w święto na zakazie znalazły się: kostka brukowa, cegła, odkurzacze, części używane rtv i agd oraz inne do użytku domowego, odpady niekomunalne (budowlane), papier toaletowy, chusteczki higieniczne, papier do rąk, węgiel w workach, opakowania do kwiatów.

A przypomnijmy, że odpowiednie rozporządzenie wyłącza od zakazu przewozu w dni ustawowo wolne od pracy między innymi pojazdy używane przy budowie dróg, przewozie żywych zwierząt, przewożące przesyłki pocztowe i artykuły szybko psujące się oraz artykuły spożywcze. Inspektorzy skierowali zatrzymane pojazdy, na koszt podmiotu wykonującego przewóz drogowy, na najbliższy parking strzeżony.

W wyniku przeprowadzonej kontroli zostanie również wszczęte wobec jednego przedsiębiorcy postępowanie administracyjne na kwotę 2000 złotych w związku z dopuszczeniem kierowcy do przewozu towaru niebezpiecznego ADR, bez wymaganego zaświadczenia. 

witdpoznan.pl

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz