Niebezpieczny wypadek autobusu z dziećmi w Otorowie

18 stycznia o godzinie 15.23 dyspozytor SKKP otrzymał zgłoszenie o autobusie przewożącym dzieci szkolne, który zjechał do rowu z drogi wojewódzkiej 187 w miejscowości Otorowo. Brak było informacji o osobach poszkodowanych.


  Dyżurny zadysponował 3 samochody ratownicze z JRG w Szamotułach oraz 3 z ochotniczych straży pożarnych. Powiadomiono Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz Policję.

Po dojeździe pierwszych jednostek na miejsce zastano mocno przechylony autobus w rowie. Wszystkie dzieci oraz kierowca i opiekunka znajdowali się w pojeździe.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz stabilizacji autobusu, ewakuacji dzieci (24) i dorosłych do pojazdów pożarniczych oraz wsparciu psychicznym ewakuowanych. Strażacy wsparli również funkcjonariuszy Policji w kierowaniu ruchem. Po zapadnięciu zmroku oświetlono teren działań aż do chwili wyciągnięcia autobusu z rowu przez pomoc drogową. Ze względu na docierających na miejsce wypadku rodziców dzieci, zorganizowano doraźny punkt, gdzie oficer prasowy informował o stanie uczestników zdarzenia. Po dojeździe autobusu zastępczego, dzieci zostały do niego przeprowadzone, lista ponownie sprawdzona przez policjantów. Dzieci, których rodzice przyjechali na miejsce, udali się z nimi do domów. Pozostałe były przewiezione autobusem zastępczym do miejsc zamieszkania.

W trakcie jedna z dziewczynek zaczęła uskarżać się na ból głowy. Po przebadaniu ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu dziecka wraz z matką do szpitala.

Działania utrudniały ciężkie warunki atmosferyczne – bardzo silny wiatr, padający śnieg z deszczem, oblodzona nawierzchnia drogi.

W działaniach trwających 4 godziny udział brało 24 strażaków, ratownicy medyczni oraz policjanci.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Przemysław ChojanTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.(Visited 228 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz