Niebezpieczne białoruskie przewozy ADR

Nieszczelny układ pneumatyczny oraz brak zabezpieczenia niebezpiecznego ładunku przed zmianą położenia odkryli wielkopolscy inspektorzy w białoruskich pojazdach przewożących materiały niebezpieczne ADR.


4 czerwca na autostradzie A2 w Żdżarach patrol inspektorów z Konina zatrzymał dwa zespoły pojazdów białoruskich przewoźników, które nie spełniały standardów określonych przy przewozie materiałów niebezpiecznych ADR. Już sam zjazd pierwszego pojazdu na miejsce kontroli zaniepokoił inspektorów z uwagi na słyszalny wypływ powietrza z układu pneumatycznego naczepy, który spowodował spadek ciśnienia w układzie. Białoruski kierowca wykonywał na potrzeby rosyjskiego przedsiębiorstwa międzynarodowy transport drogowy 18 ton kwasu siarkowego. Szofer poinformował, że na desce rozdzielczej wyświetlały mu się już wcześniej komunikaty o usterce, jednak chciał kontynuować transport dalej, żeby terminowo dojechać na rozładunek. Inspektorzy wydali kierowcy kategoryczny zakaz wykonywania transportu do momentu usunięcia przyczyny niesprawności. Dowód rejestracyjny naczepy został zatrzymany i zostanie zwrócony po usunięciu przez serwis niesprawności układu pneumatycznego oraz po pozytywnym przejściu badania technicznego. Białorusin został ukarany mandatem w wysokości 250 zł, który musiał opłacić podczas trwania czynności kontrolnych.

Z kolei drugi z zatrzymanych białoruskich kierowców przewoził ponad 17 ton towarów niebezpiecznych, sklasyfikowanych w różnych kategoriach i klasach transportowych (UN 2735, UN 1307, UN 1866, UN 1993, UN 3077, UN 1325, UN 1157). Na podstawie kontroli ładowni ustalono, że przewożony towar nie był zabezpieczony przed zmianą położenia zgodnie z przepisami umowy ADR. Kierowca wyjaśnił, że załadunek został wykonany w Holandii, a on w nim nie uczestniczył, tylko się przyglądał procesowi ustawiania palet. Otrzymał mandat karny w wysokości 200 zł, natomiast wobec przedsiębiorstwa toczyć się będzie postępowanie administracyjne. Ustalono kaucję w wysokości 1 tys. zł., którą przewoźnik zapłacił podczas trwania kontroli.

/witdpoznan.pl/

(Visited 12 times, 1 visits today)

Leave a Reply