Nie tylko mundialem Poznań żyje

Przed nami miesiąc piłkarskich zmagań. Miasto Poznań zachęca do wspólnego kibicowania w zorganizowanej na MTP Strefie Kibica, ale nie zapomina też o tych, którzy piłką nożną się nie interesują, oferując mieszkańcom dziesiątki możliwości na spędzanie wolnego czasu.


Strefa Kibica będzie działać na MTP od 14 czerwca. Równolegle wystartuje Lato na Targach, a na nim strefa wypoczynku, kino plenerowe, strefa animacji i strefa aktywności.

– Czeka nas cały miesiąc piłkarskich emocji – przyznaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. –  Dzięki Strefie Kibica będziemy mogli wspólnie kibicować naszej reprezentacji. Nie wszystkich jednak interesuje piłka nożna, dlatego zadbaliśmy o alternatywę dla mundialowego szaleństwa. Oferta imprez i wydarzeń kulturalnych jest bardzo szeroka, dla dorosłych i dzieci. Targi już od jakiegoś czasu skutecznie otwierają się na mieszkańców. W tym roku wachlarz propozycji jest naprawdę szeroki. Dobrze, że łączy sport i kulturę. Zresztą w całym Poznaniu odbywa się rekordowo wiele różnorakich wydarzeń kulturalnych.

Czas festiwali: święto teatru i dobrej muzyki

Przełom czerwca i lipca to czas najsłynniejszych poznańskich festiwali. Jest wśród nich 28. już edycja Malta Festival Poznań, która startuje 15 czerwca. Przez 10 dni na poznaniaków czekać będzie łącznie 200 wydarzeń: spektakli teatralnych, koncertów, filmów i działań miejskich.

– W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest Skok w wiarę – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia. – Między 15 a 24 czerwca będziemy rozmawiać na temat ludzkiej potrzeby duchowości, spoglądać w nieznane oraz przekraczać granice sztuki.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć wyjątkowe spektakle, wziąć udział w licznych warsztatach i wejść na „Koronę Poznania” –


czyli najwyższe budynki miasta. Nie zabraknie też znanych nazwisk ze świata muzyki. Na scenie na placu Wolności wystąpią m.in. Karolina Czarnecka, Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz BARDO – duet Barbary Kingi Majewskiej i Bartłomieja Wąsika. Z kolei podczas finału festiwalu, 23 czerwca w parku Wieniawskiego zabrzmią legendarne kompozycje Zygmunta Koniecznego.

Szczegółowy program można znaleźć tutaj: malta-festival.pl/pl

Czerwiec to także miesiąc, w którym rusza cykl koncertów #NaFalach. To nowa odsłona Maltańskiej Sceny Muzycznej. W tym roku koncerty będą odbywać się przez całe lato w dwóch lokalizacjach: na Malcie oraz nad Jeziorem Strzeszyńskim. W czasie mundialu zagrają m.in. Anita Lipnicka & The Hats, Otsochodzi, Dwa Sławy, Arbak/Atypia czy Big Cyc.

Szczegółowy program „#NaFalach można znaleźć tutaj: www.poznan.pl/mim/info/news/darmowe-koncerty-w-poznaniu,119643.html

Tradycyjnie już, w niedziele niehandlowe miejskie teatry i muzea obniżą ceny swoich biletów o połowę.

Dla dzieci, rodziców i dziadków

Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych: do 24 czerwca trwa Jarmark Świętojański, a na nim mnóstwo warsztatów, zabaw i koncertów dla dzieci i ich rodziców. 29 czerwca z kolei rozpoczyna się kolejna edycja „Kulturalnego Starego Rynku” – to propozycja dla całych rodzin. Pod Odwachem będzie można posłuchać jazzowych koncertów i wziąć udział w mini warsztatach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Miłośnicy robienia zdjęć będą mogli wziąć udział w tematycznych spacerach fotograficznych, a przy ul. Zamkowej na wszystkich poznaniaków czekać będzie strefa wypoczynku.

Program Jarmarku Świętojańskiego znajduje się na stronie internetowej wydarzenia: targowiska.com.pl/2018/06/04/jarmark-swietojanski-2018-program/ a więcej o Kulturalnym Starym Rynku można znaleźć tutaj: www.poznan.pl/mim/info/news/stary-rynek-bardzo-kulturalny,119713.html

W poniedziałek 18 czerwca startuje XIII Spartakiada Seniorów. Zawody organizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji potrwają prawie tydzień. Do rywalizacji mogą stanąć mieszkańcy Poznania, którzy w 2018 roku ukończyli lub ukończą 55 lat. Tegoroczną nowością są rozgrywki tenisa ziemnego, które będą okazją do wypróbowania nowych kortów w oddziale POSiR Rataje na Osiedlu Piastowskim. Sportowych seniorów będzie można spotkać także w wielu innych punktach Poznania. Program spartakiady znajduje się tutaj: posir.poznan.pl/spartakiada-seniorow/

Kinowe hity na świeżym powietrzu

Ostatnie tygodnie mundialu to również doskonały czas dla miłośników kina. 6 lipca rusza Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Będzie można obejrzeć ponad 300 filmów z całego świata, pogrupowanych w propozycje konkursowe, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów.

Więcej informacji o festiwalu ANIMATOR tutaj: www.animator-festival.com/pl

Poznaniacy, którzy od animacji wolą filmy aktorskie, także nie powinni narzekać. Podczas mundialu działać będzie w mieście kilka lin letnich – nie tylko w strefie kibica. Za darmo kinowe hity będzie można obejrzeć m.in. nad Wartą, na parkingu Avenidy czy w parku Starego Browaru. Wśród propozycji do obejrzenia są takie tytuły jak „La La Land” czy „Nietykalni”

Repertuary kin na świeżym powietrzu można znaleźć tutaj:

– Kino nad Wartą: www.poznan.pl/mim/events/2018-07-01/kino-nad-warta-2018,102556.html

– Kino nad miastem (Avenida): avenidapoznan.com/wydarzenie/kino-nad-miastem/

– Kino letnie w Parku Starego Browaru: facebook.com/events/2085997901676615/

AW

Załączniki(Visited 120 times, 1 visits today)

Leave a Reply