Młodzież z pleszewskiego OHP uczy się przedsiębiorczości

W  Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie  ruszył projekt  „Dobry start. Z przedsiębiorczością na tak”, którego partnerem są  Smart Club Szkoła Przedsiębiorczości dla Dzieci i Młodzieży we współpracy z Centrum Wspierania Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Bierze w  nim udział młodzież z placówki, która na dobry początek  miała okazję dowiedzieć się, czym jest szeroko pojęta przedsiębiorczość.


Pierwsze zajęcia  z uczniami  w Ośrodku Szkoleniowym Kasyno poprowadziła Małgorzata Wawrzyniak, trener Smart Club i  dotyczyły one tzw. kompetencji przyszłości. Rynek pracy wciąż się zmienia. Niektóre zawody zanikają, bo brakuje fachowców i nie ma kto przekazywać wiedzy nowym pokoleniom. Z drugiej strony powstaje wiele nowych branż i to one są przyszłościowe.  Kolejną sprawą jest mobilność, której z jednej strony oczekują pracodawcy, a z drugiej strony wiele osób jest gotowych na zmianę nie tylko zawodu, ale  i też miejsca zamieszkania.

  Dwugodzinne spotkanie  poświęciliśmy m.in. na przeanalizowanie sytuacji na rynku pracy oraz  zawodów, które mają dobre rokowania pod kątem przyszłego zatrudnienia. Młodzież musi mieć bowiem świadomość, że w obecnych czasach jeden zawód już nie wystarczy. Konieczna jest elastyczność, która daje większe szanse na stabilne zatrudnienie.– wyjaśnia trener.

 Cykl wykładów dopiero się rozpoczął. Młodzież z pleszewskiego  Centrum takich spotkań w ciągu roku będzie miała kilkanaście i mają one mieć charakter  interaktywny. Uczniowie dowiedzą  się na nich m.in. jak zarządzać finansami  czy  jak przejść drogę od celu do jego realizacji. Będą się również uczyć tego, jak radzić sobie z porażkami, które są nieuniknione.

 – Zajęcia są skierowane przede wszystkim do młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. W tym przypadku mam na myśli osoby pochodzące z miejsc, gdzie gospodarka nie jest zbyt dobrze rozwinięta i szanse na bezrobocie są znacznie większe, niż na znalezienie pracy. dodaje Krystian Piasecki, dyrektor CKiW OHP w Pleszewie.

Projekt jest realizowany z funduszy  Samorządu Województwa Wielkopolskiego i zakłada również naukę sztuki planowania, budowania udanych relacji z  ludźmi i poczucia własnej wartości oraz  zasad skutecznej komunikacji.  Będzie on trwał do 15 czerwca 2020 roku. W sumie dla uczniów zaplanowano 33 spotkania.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz