Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Na poznańskiej Cytadeli znów będzie można przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie. W sobotę odbędzie się tam Misterium Męki Pańskiej – największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie. Na ten czas Miasto wzmocniło komunikację miejską, zadbano też o parkingi.


Tak jak w latach poprzednich,uczestnicy wydarzenia przeniosą się do czasów Jezusa Chrystusa. Będą uczestniczyć w Ostatniej Wieczerzy, wydarzeniach w Ogrodzie Oliwnym i obradach Sanhedrynu, a następnie drodze krzyżowej, ukrzyżowaniu i Zmartwychwstaniu Syna Bożego. Nie obejdzie się bez symboli. W czasie Ostatniej Wieczerzy widzowie podzielą się chlebem (w tym celu przygotowane zostanie aż tysiąc bochenków). W scenie finałowej, przy grze dźwięku i świateł wystąpią tancerze Polskiego Teatru Tańca, a zza Golgoty wyłoni się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego. Już po raz trzeci w roli aktorów zobaczymy także więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym w Koziegłowach.

W tym roku poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi swoje 20-lecie. Jego pomysłodawcą jest Artur Piotrowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżyser i producent spektaklu.

– Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku – mówi Artur Piotrowski. – Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – dodaje reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej.

Misterium Męki Pańskiej odbywa się zawsze w sobotę, poprzedzającą Niedzielę Palmową – po zmierzchu, na placu pod Dzwonem Pokoju. Miejsce to nie jest przypadkowe. Podczas II wojny światowej Cytadela była sceną krwawych walk, a wcześniej również więzieniem i miejscem kaźni. Sam Dzwon Pokoju jest wyrazem solidarności z Hiroszimą, upamiętniającym wybuch bomby atomowej nad tym miastem.

Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w najbliższą sobotę (24 marca). Widowisko tradycyjnie poprzedzi msza św. w kościele Salezjanów na Winogradach. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17. Następnie aktorzy i aktorzy przyjdą na Cytadelę, gdzie o godz. 19 rozpocznie się przedstawienie pasyjne.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Chętni mogą jednak wesprzeć organizatorów dobrowolnym datkiem. Składki zbierane przez aktorów zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów widowiska.

Komunikacja

W sobotę – w godz. 16-22, w związku z Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli, wyłączony z ruchu będzie prawy pas ul. Szelągowskiej – od ul. Winogrady do ul. Garbary oraz prawy pas ul. Armii Poznań – od ul. Garbary do ul. Za Cytadelą. Pas ten przeznaczony będzie na tymczasowy parking autobusów i samochodów osobowych. W związku z tym czasowo zamknięty zostanie jeden pas do lewoskrętu z ul. Garbary w ul. Armii Poznań.

W celu ułatwienia dojazdu na widowisko w sobotę wzmocniona zostanie komunikacja autobusowa w rejonie Cytadeli. Przed Misterium (od godz. 17.00) wzmocniona zostanie linia nr 74. Autobusy tej linii będą kursować co 10 minut. Po zakończeniu Misterium dodatkowe kursy będą odbywać się także na liniach: nr 51 (kierunek Os. Sobieskiego), nr 63 (kier. Górczyn), nr 74 (kier. Orła Białego), nr 76 (kier. Os. Dębina) i nr 90 (kier. Os. Sobieskiego).

Więcej informacji: http://www.misterium.eu/

Anna Jarmuż/biuro prasowe/poznan.pl




This slideshow requires JavaScript.








(Visited 336 times, 1 visits today)

Leave a Reply