Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Wielkopolan

Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wojewoda Łukasz Mikołajczyk wręczył nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.


– Jesteście Państwo autorytetami i to również dla mnie niezwykła chwila, że życie dało mi możliwość spotkać się właśnie z Państwem – mówił do odznaczonych wojewoda.

W sumie medalami uhonorowanych zostało 19 osób. Na wniosek wojewody, ale też z własnej inicjatywy, prezydent uhonorował odznaczeniami osoby działające na rzecz upamiętnienia Poznańskiego Czerwca 1956 r., działaczy niepodległościowych, członków NSZZ „Solidarność”, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę, Wielkopolskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych  Więźniów Politycznych, działaczy Ligi Obrony Kraju.

Medale otrzymali również z rąk wojewody Łukasza Mikołajczyka pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni wyższych, działacze Uniwersytetu III Wieku w Nowym Tomyślu oraz osoby zasłużone w propagowaniu pamięci żołnierzy wyklętych z terenu Wielkopolski.

Ustanowiony w 2018 roku Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

/poznan.uw.gov.pl/

(Visited 95 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz