Marsz Równości w Poznaniu

Kolorowy tłum przeszedł przez Poznań w 15. już Marszu Równości. W paradzie wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Marsz poprzedzony został piknikiem przy KontenerART, gdzie na uczestników wydarzenia czekały m.in. stoiska partnerów, zaprzyjaźnionych organizacji (NGO), strefa gastronomiczna oraz scena, na której odbywały się wystąpienia.


– Dziękuję za zaproszenie, cieszę się, że mogę być tu z Wami – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. –  Zachęcam Państwa do udziału w tym i w kolejnych Marszach Równości, zachęcam też do walki o swoje prawa. Sprzeciwiajmy się dyskryminacji i wszelkim wykluczeniom. Bądźmy w Europie, bądźmy otwarci i tolerancyjni, bo wszyscy ludzie są równi!

Sue Bartel z Grupy Stonewall ogłosiła Manifest Marszu Równości 2018:

-Chcemy zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji, jakie funduje nam polski rząd – podkreślała. – W polskim prawie wciąż brakuje przepisów broniących osoby nieheteronormatywne przed dyskryminacją i wykluczeniem. Nie żądamy żadnych przywilejów. Żądamy równych, pełnych praw, ponieważ jesteśmy takimi samymi obywatelami i obywatelkami jak osoby heteroseksualne. Mamy prawo żyć we własnym kraju w spokoju, tworzyć rodziny i przede wszystkim mamy prawo kochać!

Marsz Równości wyruszył o godz. 14. Jego uczestnicy przeszli ulicami: Czartoria, Chwaliszewo, Mostowa, Kazimierza Wielkiego, Strzelecka, Długa, Ogrodowa, Powstańców Wielkopolskich, Most Dworcowy, Roosevelta, Rondo Kaponiera, Roosevelta, Libelta, Al. Niepodległości, Solna, Kościuszki, Nowowiejskiego, Lewandowskiej, Rynkowa, Stary Rynek, Wielka, Chwaliszewo, Czartoria.

Marsz był punktem kulminacyjnym poznańskiego tygodnia Pride Week 2018, który trwa od 4 do 12 sierpnia. Parada zwieńczyła tydzień imprez, spektakli, pokazów filmowych i debat. Jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem Poznań Pride Week przyciągnął dziesiątki tysięcy gości, pomagając stolicy Wielkopolski osiągnąć status najbardziej otwartego miasta w Polsce.

AW /poznan.pl/
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 85 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz