Marsz Równości przeszedł przez Poznań [FILM]

Kolorowy tłum przeszedł przez Poznań w 16. Marszu Równości. W imprezie wzięła udział zastępczyni prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska, która podkreślała, że Poznań jest miastem tolerancyjnym. Barwny pochód poprzedził piknik w Kontener Art. Patronat nad poznańskim Marszem Równości objął prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak.
Marsz Równości wyruszył o godz. 14 z mostu św. Rocha. Następnie jego uczestnicy przeszli przez rondo Rataje, ulice Królowej Jadwigi i Matyi, Most Dworcowy i rondo Kaponiera. Przemarsz zakończył się na ul. Św. Marcin.  

Kolorowa parada została poprzedzona piknikiem w KontenerART, gdzie na uczestników wydarzenia czekały m.in. stoiska partnerów, zaprzyjaźnionych organizacji (NGO), strefa gastronomiczna oraz scena, na której odbywały się koncerty i wystąpienia.

Marsz i piknik w Kontener Art to punkt kulminacyjny poznańskiego tygodnia Pride Week 2019, który rozpoczął się w sobotę, 29 czerwca. Parada zwieńczyła tydzień imprez, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów, dyskusji, wystaw i wykładów. 

Jak tłumaczą organizatorzy, Poznań Pride Week 2019 i 16. Poznański Marsz Równości były symboliczne. W tym roku mija dokładnie 50 lat od zamieszek w nowojorskim klubie Stonewall Inn. 27 i 28 czerwca 1969 r. w mieście doszło do serii spontanicznych demonstracji społeczności LGBT+. Bezpośrednią przyczyną zamieszek był wcześniejszy, nocny nalot policji w klubie Stonewall Inn. Bunt był jednak odpowiedzią na dyskryminację, z jaką ówczesna władza traktowała społeczność LGBT+. Uważa się, że nowojorskie wydarzenia były początkiem ruchów wolnościowych tej grupy.

/poznan.pl/

Marsz równości 2019

(Visited 551 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz