Mandat można już zapłacić kartą na miejscu w radiowozie

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego mają już pierwsze terminale, służące do płatności mandatów przy pomocy elektronicznych środków płatniczych. Już nie trzeba będzie fatygować się na pocztę, czy do banku. Grzywna zostanie ściągnięta z konta.


Wyposażenie policji w terminale płatnicze wpisuje się w politykę cyfryzacji usług państwowych. Pierwsze urządzenia już trafiły do konińskich policjantów i są także pierwsi sprawcy wykroczeń, którzy skorzystali z nowej metody płatności – pieszy obywatel Ukrainy niekorzystający z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku, obywatel Litwy ukarany na autostradzie za zły stan techniczny auta oraz polski kierowca, którzy przekroczył prędkość we Władzimirowie. Co podkreślają policjanci – wszyscy byli zadowoleni z nowej możliwości.

Jako pierwsze w terminale płatnicze zostaną wyposażone patrole ruchu drogowego. Chociażby dlatego, że to właśnie co policjanci spotykają się z popełniającymi wykroczenia cudzoziemcami, którzy według naszego prawa muszą płacić mandaty gotówką. Czasami jest to uciążliwe, ponieważ nie wszyscy posiadają naszą walutę w wystarczającej ilości., natomiast już właściwie każdy posiada kartę płatniczą, przy pomocy której w ciągu kilku sekund uiści grzywnę.

Terminale są identyczne z tymi spotykanymi w sklepach. Można płacić zarówno kartami z chipem, przy pomocy paska magnetycznego, zbliżeniowo, a także poprzez płatności BLIK. Tak naprawdę więc do zapłacenia za mandat wystarczy posiadać przy sobie telefon komórkowy z odpowiednimi aplikacjami.

(Visited 445 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz