Leadership Symposium w Poznaniu

60-ciu rektorów i przedstawicieli władz uczelni artystycznych z całego świata będzie dyskutowało w Poznaniu o edukacji kulturalnej. Od 29 listopada do 1 grudnia, w naszym mieście – po raz pierwszy w tej części Europy – odbędzie się ósma edycja międzynarodowego projektu Leadership Symposium. Hasło przewodnie wydarzenia to Dziedzictwo/Przemiany/Wartości.


Celem jest wywołanie dyskusji na temat programu szkolnictwa artystycznego w Polsce – w kontekście zmian w systemie edukacyjnym – a także w całej Europie.

– W momencie, w którym się znajdujemy temat konferencji jest bardzo ważny. Musimy wiedzieć, czy zmiany, które pojawiają się w Polsce powinny wpływać na wartości i normy uczelni artystycznych. Musimy również określić swoją osobowość, swoje dziedzictwo w kontekście europejskim i międzynarodowym – mówi Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Program 8. edycji wydarzenia obejmował będzie wystąpienia prelegentów, a także dyskusje panelowe mające na celu zbudowanie współpracy i zintegrowanie członków zrzeszonych w ELIA. Wśród prelegentów pojawi się m.in. Russel Willis Taylor, Shaurya Kumar czy Jan Sowa.

– Wydarzenie to jest dla nas bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze zarówno my, jak i miasto możemy dzięki temu stworzyć sieć kontaktów w sferze kulturalnej. Po drugie mamy szansę rozsławiać i promować najważniejsze wydarzenia odbywające się na terenie Poznania i całej Polski – podkreśla rektor.

W ramach sympozjum goście zapoznają się też z działalnością Uniwersytetu Artystycznego oraz najważniejszych poznańskich instytucji kultury: Centrum Kultury Zamek, Domu Tramwajarza czy Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Wydarzeniu towarzyszy także konkurs dla studentów na plakat związany z tematem sympozjum. Prace konkursowe można oglądać na wystawie w atrium UAP. Wyboru najlepszej z nich dokonają uczestnicy kongresu, czyli rektorzy uczelni artystycznych z różnych zakątków świata.

Sympozjum jest organizowane przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, organizację ELIA, a także przez Fundację UAP.

– Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się około dwóch lat. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprzez nie chcemy, aby edukacja kulturalna rozwijała się. Wykorzystujemy media społecznościowe do szerzenia swojej idei, ale takie wydarzenia również pozwalają na popularyzacji sztuki i dziedzin artystycznych – podkreśla Maria Hansen, dyrektor wykonawczy ELIA.

Wcześniejsze edycje konferencji organizowanej przez The European League of Institutes of the Arts (ELIA) miały miejsce m.in. w Zurychu, Hongkongu czy Helsinkach. Obecna ma uwzględniać specjalny udział gości z Polski oraz regionu. Wydarzenie współfinansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Poznań oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

*ELIA to organizacja powstała w 1990 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Dziś działa jako niezależna organizacja. Skupia w sobie 250 członków z 49 krajów. Uczelnie zrzeszone w ELIA mają za zadanie kształcić profesjonalistów we wszystkich dziedzinach artystycznych. Organizacja ma wzmacniać pozycję edukacji artystycznej na uniwersytetach, promować różnorodność w kulturze, a także eksponować rolę kultury jako czynnika rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Dominik Jagiełło/biuro prasowe/poznan.plTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
 

(Visited 73 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz