„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO … NAD WODĄ” – AKCJA PREWENCYJNA POLICJANTÓW Z WOLSZTYNA, GRODZISKA I NOWEGO TOMYŚLA

Nad jeziorem Kuźnickim policjanci z Grodziska Wielkopolskiego, Wolsztyna, Nowego Tomyśla i Poznania wspólnie ze strażakami KP PSP z Grodziska Wlkp. oraz OSP z Rakoniewic przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego.


Pokaz obejrzało kilkuset kolonistów. Prewencyjna akcja nad wodą w programie, której znalazł się również pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz tresura psów policyjnych spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród jej uczestników.Policjanci zadbali również, by każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt jakim dysponują.

29.06.2018 r. nad jeziorem w Kuźnicy Zbąskiej przeprowadzono wspólne działania służb ratunkowych z powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”. Akcję przeprowadzono z myślą o dzieciach i młodzieży  spędzających wakacje nad różnego rodzaju akwenami. Z zaproszenia do udziału w inicjatywie skorzystało około 200 dzieci przebywających w tym czasie na półkoloniach i koloniach.

Spotkanie rozpoczęło się przypomnieniem zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą przez oficerów prasowych z jednostek, które były organizatorami przedsięwzięcia.

Po krótkim wprowadzeniu wszyscy obecni wzięli udział z specjalnie przygotowanym pokazie ratownictwa wodnego,


które przeprowadzili strażacy z Grodziska Wielkopolskiego i Rakoniewic wspieranych przezpolicjantów z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Mundurowi zaprezentowali swoje umiejętności udzielając pomocy osobom pozorującym tonięcie. Sprawnie przeprowadzona akcja oraz pokaz możliwości sprzętu, jakim dysponowali funkcjonariusze nagrodzone zostały przez zebranych gromkimi brawami.

Kolejnym punktem działań było przypomnienie podstawowych zasad ratowania ludzkiego życia. Pokaz tego ratownictwa z użyciem specjalnych fantomów przeprowadzili strażacy z Grodziska Wielkopolskiego.

W trakcie całej akcji obecna na miejscu przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Wolsztyna zorganizowała szereg zabaw i quizów dotyczących bezpieczeństwa dzieci w sezonie letnim. Chętnych do udziału w zmaganiach nie brakowało, a większość z obecnych nagrodzpona została drobnymi upominkami. Dodatkowo dzieci otrzymały materiały edukacyjne dotyczące higieny osobistej oraz zdrowego trybu życia. Wśród przekazanych wskazówek nie zabrakło również tych, które dotyczyły wypoczynku nad wodą.

Ostatnim punktem programu był pokaz tresury psów służbowych. Dzieci zobaczyły je w wykonaniu policyjnego labradora i owczarka belgijskiego, które zaprezentowały się razem ze swoimi opiekunami. W tej części dzieci dowiedziały się jak działa pies-ratownik oraz jak postępować w przypadku zaatakowania przez nieznane zwierzę, w praktyce przećwiczyły też pozycje, których przyjęcie umożliwia zminimalizowania skutków takiego ataku.

Spotkanie edukacyjne, które mają na celu promować wśród dzieci bezpieczne zachowanie nad wodą zostało przeprowadzone na styku trzech sąsiadujących ze sobą powiatów, a organizatorzy zapewniają, że podobne takie akcje będą prowadzone w kolejnych latach. Rozpoczęcie letnich wakacji to dobry moment na takie przedsięwzięcia.
(Visited 198 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz