Koronawirus – nowe ograniczenia

W związku z szerzącą się pandemią rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa. To między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się, całkowity zakaz zgromadzeń i zmniejszenie liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Nowe zasady mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z nimi do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać – chyba, że w celach zdrowotnych, zawodowych, czy niezbędnych do codziennego bytowania.

Obostrzenie nie dotyczy więc np. dojazdu do pracy. Można też wyjść po zakup towarów i usług związanych z zawodową działalnością. Zakaz nie obejmuje też wolontariatu – wszyscy działający na rzecz walki z koronawirusem i pomagający osobom na kwarantannie lub zostającym w domu, mogą się przemieszczać w ramach tej działalności.

Można też załatwiać sprawy niezbędne do życia codziennego: np. zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ograniczenia w autobusach i tramwajach

W pojazdach komunikacji miejskiej może znaleźć się maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli np. w autobusie jest 70 miejsc siedzących, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Można jednak spotykać się z najbliższymi.

Uroczystości religijne

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Rząd wprowadził jednak nowe zmiany: w mszy lub innym obrzędzie religijnym będzie mogło uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 5 osób – nie licząc osób sprawujących posługę.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

poznan.pl

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz