Konkurs „Najlepszy komisariat powiatu poznańskiego” rozstrzygnięty !

Komisariat Policji w Kostrzynie zwyciężył, po raz trzeci, w konkursie na „Najlepszy komisariat powiatu poznańskiego”. Główną nagrodą jest czek o wartości 30 tysięcy złotych. Szef funkcjonariuszy z Kostrzyna odebrał go podczas środowej sesji z rąk Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego oraz Macieja Nestoruka, komendanta KMP w Poznaniu.


– To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wszystkich naszych policjantów i pracowników. Świadczy o ich zaangażowaniu w pełnieniu służby. Nasze miejsce w rankingu pokazuje, że kostrzyńscy policjanci z uwagą słuchają głosów mieszkańców gminy – mówi asp. szt. Krzysztof Kliński, p. o. Komendanta Komisariatu Policji w Kostrzynie. I jak podkreśla, I miejsce w konkursie stale przypominać będzie o zadaniach i motywować do wykonywania pracy na jeszcze wyższym poziomie.

Najlepszy komisariat w powiecie poznańskim został wyłoniony na podstawie rocznej oceny pracy funkcjonariuszy. Wśród kryteriów brano m.in. pod uwagę liczbę policjantów przypadającą na jednego zatrzymanego „na gorącym uczynku”, własną inicjatywę w zakresie działań profilaktycznych czy wskaźniki wykrywalności  przestępstw kryminalnych.

Kostrzyńskich policjantów wyróżniono drugi rok z rzędu. Konkurs organizowany jest corocznie przez starostę poznańskiego i komendanta miejskiego policji w Poznaniu. Okolicznościowe dyplomy i nagrody otrzymali również komendanci komisariatów w Mosinie (10 tys. zł) i Suchym Lesie (5 tys. zł), które kolejno zajęły drugie i trzecie miejsce. Pieniądze zostaną wykorzystane na bieżącą działalność jednostki.

Współzawodnictwo pomiędzy posterunkami ma motywować policjantów do jeszcze lepszego wypełniania obowiązków służbowych. I właśnie o tym, jak policjanci z powiatu pełnią swoją służbę  można było posłuchać na minionej sesji Rady Powiatu. Głównym tematem posiedzenia było bowiem bezpieczeństwo.

– Powiat w minionych, 17 latach wydał ponad 17 milionów, a w 2017 roku blisko 4 miliony złotych na wszystkie działania związane z bezpieczeństwem. I choć nie jest to nasze zadanie, to dzięki wsparciu Rady Powiatu, możemy dofinansować szeroką działalności, która sprawia, że mieszkańcy czują się bezpieczniej. Jest to  dowodem na to, że hasło Bezpieczny Powiat wypełniamy treścią – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.  – Pół miliona na komisariat w Dopiewie, 100 tysięcy złotych na skaner SD czy blisko 300 tysięcy złotych na radiowozy dla policji. To tylko niektóre przykłady naszego wsparcia Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – podkreśla starosta poznański.

A czy faktycznie wsparcie powiatu przekłada się na poprawę wyników pracy policji na terenie 17 gmin? Szczegóły raportu o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego przedstawił Maciej Nestoruk komendant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Dane z raportu w większości dają powody do zadowolenia. Dzięki temu policjantom pracującym w 15 komisariatach na terenie powiatu zwiększyła się wykrywalność przestępstw. 90-procentowy wzrost odnotowano w przypadku bójek i pobić. Spadła też liczba kradzieży samochodów (308 – w 2016 roku, 262 – 2017 roku) a także rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń (w 2016 roku było 28, a w 2017 roku – 15).

– Liczba kradzieży aut cały czas spada. W 2000 roku na dobę ginęło około 20, obecnie maksymalnie dwa samochody. Dziś  walka z tą przestępczością przeniosła się do internetu. Złodzieje rozkładają auta na części i handlują nimi w sieci, przez co walka z tym procederem jest trudna – mówi Maciej Nestoruk, komendant KMP w Poznaniu.

Mniej osób nietrzeźwych jeździ po drogach powiatu poznańskiego. Niestety, zwiększyła się liczba wypadków drogowych i to o 293 takie zdarzenia (w 2016 roku było ich 535).

– W tych statystka jesteśmy niestety na szarym końcu Europy, mimo że codziennie ponad 100 policjantów z „drogówki” pracuje w terenie. To jest jedyny wydział, który nie ma wakatów. A mimo to rośnie liczba kolizji i wypadków na drogach – mówi Maciej Nestoruk, komendant KMP w Poznaniu. – Dlatego ściśle współpracujemy z władzami powiatu i gmin nad poprawą bezpieczeństwa w tym zakresie.

Oprócz raportu o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego, zaprezentowane zostały również informacje o  ochronie przeciwpożarowej w naszym powiecie w 2017 roku, którą zaprezentował Jacek Michalak komendant PSP w Poznaniu. Radni wysłuchali też sprawozdania Jana Grabkowskiego z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Poznańskiego za 2017 rok.
(Visited 300 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz