Kongres Kobiet w Poznaniu

Liczę na to, że w przyszłości będzie więcej kobiet w polityce. Wasz głos jest potrzebny, wasz głos jest silny, bo macie często więcej odwagi niż mężczyźni do wyrażania swoich poglądów. Dziękuję Wam za to wszystko! – mówił podczas otwarcia V Wielkopolskiego Kongresu Kobiet Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Kongres jest okazją do poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. roli kobiet w życiu publicznym, ich aktywności zawodowej, wyzwań z jakimi muszą się mierzyć  czy pasji, dzięki którym mogą się realizować i spełniać swoje marzenia.
– Dzięki Kongresowi dajemy innym kobietom możliwość budowania relacji, wymiany doświadczeń i różnej wiedzy. To miejsce, w którym każda z nas może otrzymać inspirację, przemyśleć czy to, co robi jest dla niej właściwe czy też warto dokonać zwrotu i podążyć w życiu inną ścieżką. Kongres jest z pewnością dawką dobrej energii oraz szczęścia. Pomimo licznych obowiązków jesteśmy tu razem i dajemy sobie coś nawzajem – mówi Violetta Ratajczak, Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet Poznań/Wielkopolska.

W ramach Kongresu przewidziano ponad 30 dyskusji panelowych z udziałem m.in. Katarzyny Kierzek-Koperskiej, zastępczyni prezydenta Poznania, Iwony Guzowskiej, polskiej bokserki i kickboxerki czy aktorki Anity Sokołowskiej. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Na wydarzeniu obecny był m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Przed nami wyjątkowy rok, bo to on zadecyduje m.in. o tym, jakie prawa będą miały kobiety w następnych pokoleniach czy jakie będzie nasze miejsce w Europie. Mam jednak nadzieję, że tak jak to miało miejsce w wyborach samorządowych, tak również w wyborach do parlamentu, panie mocno się zaangażują i będą uczestniczyły w różnych, trudnych dyskusjach. Cieszę się, że kobiety mają więcej odwagi niż mężczyźni i rozumiem, że mając odmienne poglądy często dochodzi do kłótni – ale owszem spierajcie się, miejcie różne punkty widzenia, ale potrafcie wykazać wolę do jednoczenia sił. To naprawdę wyjątkowy rok! – mówił do zgromadzonych prezydent.

Na rolę kobiet w zbliżających się wyborach zwróciła również uwagę była premier Ewa Kopacz.

– Teraz przed zbliżającymi się wyborami  jest moment na zwarcie szeregów. Teraz jest moment na kobiecą solidarność, która zawalczy o demokratyczne władze w Polsce, ale też o nasze miejsce w Europie. Będziemy zdeterminowane, zjednoczone i gotowe do działania. 100 lat temu stosunkowo nieliczna elita walczyła o prawa kobiet. Teraz jest to ruch masowy i to jest nasza siła, która nie będzie nikogo wykluczać, będzie budować a nie niszczyć – mówiła podczas otwarcia Kongresu.

V Wielkopolski Kongres Kobiet przebiegał pod hasłem „Decyzje kobiet”.

– Takie hasło nie jest przypadkowe. W życiu podejmujemy bowiem wiele decyzji – od tych prostych, po bardzo odpowiedzialne. Niektóre z naszych wyborów są dobre, inne już niekoniecznie. Zawsze jest jednak lepiej podjąć jakąkolwiek decyzję, niż pozostać w zawieszeniu. I to chciałyśmy przekazać uczestniczkom Kongresu – dodaje Violetta Ratajczak.

DK/poznan.pl

(Visited 127 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz