Kolejni poznaniacy odebrali klucze do nowych mieszkań na ul. Bolka

Kolejni poznaniacy odebrali klucze do nowych mieszkań. Łącznie w dwóch czterokondygnacyjnych blokach komunalnych przy ul. Bolka na Naramowicach zamieszka 90 rodzin. W nowym lokum przywitał ich prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.


Budowa rozpoczęła się w październiku 2016 roku. Inwestycja, której całkowity koszt to niemal 10 mln zł, została zrealizowana w terminie i zgodnie z kosztorysem.

– To są wzruszające chwile, gdy możemy przekazać poznańskim rodzinom klucze do nowych mieszkań, których standard i wysokość czynszu pozwalają godnie żyć. Takich sytuacji w Poznaniu będzie więcej, ponieważ staramy się zapewnić poznaniakom to, co jest im potrzebne. Budujemy mieszkania socjalne i komunalne, a ten rozmach inwestycyjny nie ma precedensu w historii Poznania. Dzisiaj oddajemy 90 nowych mieszkań, kolejne są w realizacji albo w projektowaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Mieszkania na Bolka dostosowane są do różnych potrzeb, w tym osób niepełnosprawnych, dla których przygotowano 6 lokali. Wszystkie są dwupokojowe, o powierzchni ok. 50 m2. Przy ul. Bolka zamieszkają też rodziny, które starały się o pomoc mieszkaniową od Miasta Poznań i znalazły się na tegorocznej liście prezydenckiej.

Do jednego z nich wprowadzi się dziesięcioletnia Asia, która rok temu na os. Batorego zorganizowała kiermasz, z którego dochód został przeznaczony na leczenie jej chorej mamy. Rodzina Asi znalazła się na liście mieszkaniowej, zaś od ZKZL otrzymała propozycję zamieszkania przy ul. Bolka.

– Kiedy nie ma się gdzie mieszkać, bez stałego dochodu, trudno w ogóle myśleć o rehabilitacji i leczeniu. To mieszkanie jest nieocenione. Jest spokój i brak zagrożenia, że w każdej chwili mogę być eksmitowana razem z córką – mówi pani Anna, mama Asi.

Budowa mieszkań komunalnych to odpowiedź na potrzeby poznaniaków, których nie stać na kredyt i kupno mieszkania od dewelopera, czy czynsz rynkowy. Ten w mieszkaniach na Bolka wynosi od 10,90 zł/m2 do 11,45 zł/m2.


– Poznań w porównaniu z innymi dużymi miastami ma zdecydowanie mniej mieszkań komunalnych. Stąd nawet świetne zarzadzanie tym zasobem, który mamy, nie pozwala zabezpieczyć wszystkich potrzeb mieszkańców. Z tego wynika pilna potrzeba budowy nowych lokali komunalnych. Do tych mieszkań w pierwszej kolejności wprowadzają się dotychczasowi lokatorzy mieszkań komunalnych miasta Poznania, których znamy i którzy rzetelnie płacą czynsz – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycja przy ul. Bolka to kolejne przedsięwzięcie realizowanego przez spółkę programu budowy mieszkań komunalnych. Obecnie ZKZL buduje miejskie bloki przy ulicach abp. W.  Dymka,  Zawady i Biskupińskiej.  Kolejne inwestycje rozpoczną się przy ul. Nadolnik, Opolskiej, Darzyborskiej i Hulewiczów.

W planach ZKZL oraz PTBS są kolejne projekty, dzięki którym do 2024 roku w stolicy Wielkopolski przybędzie 7-8 tysięcy mieszkań komunalnych, socjalnych i w systemie najmu z dojściem do własności.

Hubert Bugajny/biuro prasowe/poznan.pl


Dodaj komentarz