Kolejne starcie z drzewem! Autem podróżowały 4 osoby w tym 11-letni chłopiec.

Tym razem do czołowego uderzenia samochodu w drzewo doszło w okolicach miejscowości Stwolno (gmina Rawicz). Autem podróżowały 4 osoby w tym 11-letni chłopiec.

Informacja o wypadku dotarła do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu w sobotę 24 października 2020 r. o godz. 17.53.


Kilka minut później okazało się, że w okolicy nie ma dostępnego zespołu ratownictwa medycznego, który mógłby udzielić pomocy poszkodowanym. 

Już po 8 minutach od zgłoszenia, na miejscu zdarzenia były dwa zastępy strażaków z KP PSP w Rawiczu i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonej Wsi.  
Ich działania polegały na zabezpieczeniu miejsca, oświetleniu terenu i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy pasażerom audi: 21-letniej kobiecie z raną głowy oraz 11-letniemu dziecku uskarżającemu się na ból w klatce piersiowej. Rodzice chłopca, którzy podróżowali tym samym autem, nie zgłaszali dolegliwości. 

W trakcie akcji, do dyżurnego rawickiej komendy PSP dotarła wiadomość o tym, że na pomoc leci śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia, który będzie lądował na stadionie żużlowym. W tej sytuacji konieczne było zaangażowanie kolejnych jednostek straży w celu zabezpieczenia miejsca lądowania maszyny oraz przetransportowania zespołu LPR na miejsce wypadku. Na Stadion im. Floriana Kapały udały się zastępy z OSP w Izbicach i OSP w Sarnowie, które pomogły bezpiecznie usiąść latającej karetce na płycie boiska.

Medycy z niezbędnym sprzętem przesiedli się do auta rozpoznawczo-ratowniczego z Izbic, którym zostali przewiezieni do Stwolna. Tam po zapoznaniu się z sytuacją, lekarz zdecydował o przemieszczeniu rannej kobiety wozem strażackim do śmigłowca, którym następnie odbyła lot do leszczyńskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Uznał też za konieczny przyjazd kolejnego ZRM w celu dokładnego przebadania pozostałych uczestników zdarzenia, którzy co prawda nie zgłaszali problemów zdrowotnych (z wyjątkiem chłopca), ale biorąc pod uwagę okoliczności wypadku, mogli jednak doznać urazów.

Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności dochodzeniowych przez rawickich policjantów, rozbite audi zostało wydobyte z rowu i załadowane na pojazd pomocy drogowej.

Ostatni zastęp strażaków wrócił do bazy o 22.54, tj. po pięciu godzinach działań. 

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, p.o. z-cy komendanta powiatowego PSP 

(Visited 442 times, 1 visits today)

Leave a Reply