Kolejne inwestycje w instalacje tlenowe w szpitalach

W środę (14 bm.) szpital powiatowy w Szamotułach otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych 3-tonowy zbiornik na tlen medyczny wraz z parownicą i kompletnym osprzętem. Lecznica na podstawie decyzji wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego z 6 kwietnia 2021 roku stała się szpitalem zakaźnym jednoimiennym, w którym zabezpieczono łóżka z pełnym dostępem do tlenoterapii dla 110 pacjentów. Obecnie w szpitalu, na drugim poziomie zabezpieczenia, zajętych jest przez pacjentów 55 łóżek.

W bieżącym roku w szpitalu MSWiA w Poznaniu posadowiono kolejny zbiornik na tlen medyczny, który pozwoli zabezpieczyć tlenoterapię dla ponad 100 pacjentów, chorujących na Covid-19. Inwestycje tlenowe zrealizowano również w szpitalach powiatowych w Krotoszynie i Śremie.

Zgodnie z decyzją Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do szpitala w Pile przekazany zostanie niebawem generator tlenu medycznego, który pozwoli na zabezpieczenie i wzmocnienie podstawowego źródła tlenu medycznego w szpitalu. Szpital powiatowy w Pile otrzymał również dotację, przyznaną przez Ministra Zdrowia z funduszu Covid-19 w wysokości 350 tys. zł, na realizację inwestycji związanej z rozbudową instalacji tlenowej w szpitalu.

– Wzmocnienie istniejących instalacji tlenowych w naszych szpitalach, czy to poprzez dostawienie kolejnych zbiorników na tlen medyczny, czy też modernizację magistrali tlenowej, znacznie podnosi bezpieczeństwo w zakresie zaopatrzenia pacjentów w to niezwykle cenne lekarstwo, jakim jest tlen. Obecnie w naszych szpitalach wykorzystuje się ponad 250 urządzeń do tzw. wysokoprzepływowej tlenopterapii, które stanowią bardzo skuteczną broń przeciwko Covid-19 – mówi wojewoda Michał Zieliński.

W szczytowym momencie drugiej fali koronawirusa, w listopadzie 2020 roku zużycie tlenu ciekłego sięgało w województwie 38 ton na dobę. W trakcie trzeciej fali, w niektórych dniach zużycie wyniosło ponad 62 tony. – Cały czas staramy się wspomóc szpitale: i sprzętowo i finansowo, aby dać lekarzom pełne możliwości leczenia pacjentów – dodaje wojewoda.

Inwestycje w tlenoterapię będą służyć pacjentom cierpiącym na wiele schorzeń, nie tylko w okresie pandemii.

/poznan.uw.gov.pl/

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz