Jak opiekować się osobą starszą leżącą?
Podeszły wiek niesie za sobą wiele wyzwań zarówno dla osób starszych, jak i wszystkich tych, którzy się nimi opiekują. Odpowiednie wsparcie, pielęgnacja i dieta są kluczowe w zapewnieniu osobie leżącej właściwych warunków oraz komfortu psychicznego. Jaki sposób żywienia sprawdza się najlepiej w przypadku seniorów? Jak przeciwdziałać depresji, która jest charakterystyczną chorobą dla osób leżących? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Żywienie osób starszych leżących – wszystko, co trzeba wiedzieć
Dieta seniora – co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim jak najwięcej wartościowych źródeł białka (chude mięso i ryby), zdrowe tłuszcze (np. masło, oliwa extra vergin), produkty zawierające witaminę A, która między innymi efektywnie chroni wzrok (np. marchew, wątróbka, jajka, słodkie ziemniaki), produkty bogate w witaminę D (znajdziesz ją w tranie i rybach morskich), żelazo (np. z buraków, szpinaku, orzechów), cynk (zawarty np. w nasionach dyni i słonecznika), magnez (np. z kakao) oraz potas niezbędny dla zachowania zdrowia serca i układu krwionośnego (np. z bananów, brokułów, moreli, śliwek).
Czego należy unikać, dbając o zdrowie osoby leżącej w podeszłym wieku?
Czego należy unikać, dbając o zdrowie seniora? Sprawdź naszą listę.
- Duże posiłki nie są dobrym pomysłem – osoby starsze zazwyczaj miewają problemy z układem trawiennym. Lepiej podawać im mniejsze porcje w regularnych odstępach czasu. 4-5 małych posiłków w ciągu dnia sprawdzi się lepiej niż 3 obfite.
- Używki takie jak kawa, papierosy i alkohol.
- Stres – warto zadbać o komfort psychiczny osoby starszej, zwłaszcza w przypadku, gdy straciła ona mobilność, a co za tym idzie, poczucie niezależności. Wspólne spędzanie czasu i zaangażowanie w rozmowę potrafi zdziałać cuda. Często wymaga to od opiekuna dużej dozy cierpliwości, ale przynosi bardzo dobre rezultaty.
- Odleżyny – to jedna ze zmór seniora. Odpowiednia higiena, pielęgnacja skóry oraz częste zmienianie pozycji w trakcie leżenia może zapobiec bolesnym i trudnym w leczeniu ranom na ciele.
- Zupełny brak ruchu – nawet osoby przykute do łóżka mogą wykonywać pewne proste ćwiczenia fizyczne, które pomogą zachować przynajmniej częściową ruchomość stawów. Oczywiście każdy przypadek musi zostać potraktowany indywidualnie. Najlepiej poprosić o radę specjalistę (np. fizjoterapeutę), który po zapoznaniu się ze stanem pacjenta zaproponuje zestaw ćwiczeń odpowiednich dla danej osoby.
- Uczucie nudy – warto zadbać o zapewnienie osobom starszym rozrywki, która nie tylko pomoże im przyjemnie spędzić czas, ale także zapewni efektywny trening szarych komórek. Bardzo ważne jest zachęcanie seniorów na przykład do czytania, rozwiązywania krzyżówek oraz sudoku (o ile pozwala na to stan ich wzroku i stawów). Nawet w przypadku osoby leżącej można spróbować wspólnej gry w karty, warcaby lub szachy. Jeżeli nie ma możliwości na zastosowanie powyższych pomysłów, zawsze można zapytać na co dana osoba ma ochotę i w miarę możliwości się do tego zastosować.
Brak apetytu u starszej osoby – jak sobie z nim radzić?
Brak apetytu u osób leżących i tych w podeszłym wieku zdarza się bardzo często. Jednym ze sposobów zaradzenia temu zjawisku jest sięganie po herbaty i mieszanki ziołowe pobudzające apetyt, specjalne preparaty w formie syropu oraz produkty spożywcze wspomagające produkcję kwasów żołądkowych. Jeżeli mimo tego dana osoba wciąż zmaga się z brakiem apetytu, warto wspomagać się nutridrinkami takimi jak Fresubin Protein Energy DRINK.
Materiał Sponsorowany