III wydanie akcji Noc Bibliotek w Zbąszyniu – Czytanie porusza, biblioteka porusza!

Czytanie porusza, biblioteka porusza!

 III wydanie akcji Noc Bibliotek odbyło się w sobotę 3 czerwca 2017 r. 

Wzięło w niej udział ponad 1300 bibliotek w całej Polsce.

Tegoroczną edycję Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek rozpoczęliśmy w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu  warsztatami  czytelniczymi dla dzieci pt. „Bajki japońskie” prowadzonymi przez Ulę Ziober z Poznania.


Wykorzystuje ona w pracy z dziećmi teatrzyk kamishibai, czyli starą japońską sztukę opowiadania historii z wykorzystaniem ilustracji pokazywanych w drewnianej skrzynce. Dzięki takiemu pokazowi przypominającymi trochę teatr dzieci koncentrują się na statycznych ilustracjach rozwijając swoją wyobraźnię przestrzenną i inwencję twórczą, która została spożytkowana przez naszych małych uczestników podczas składania japońskich żurawi metodą origami. Z kartek papieru rozmiaru XXL dzieci składały ogromne ptaki, słuchając krok po kroku rad i wskazówek pani Uli, a na koniec zajęć własnoręcznie origami ozdobiły. Wcześniej jednak wysłuchały starej baśni japońskiej „Ogród niebios”, do której ilustracje wykonała sama prowadząca nasze warsztaty.

Prowadząca zajęcia, Ula Ziober, jest na co dzień związana ze Stowarzyszeniem „Zielona Grupa” zajmującym się edukacją dzieci i animatorów, organizującym warsztaty i wielomiesięczne projekty przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, a wszystko to z wykorzystaniem kamishibai. Jest rysowniczką, podróżniczką, fotografką, inicjatorką projektu „Rowerowy Dom Kultury” i „Projekt Polaroid”. Niedawno ukazała się jej pierwsza książka „Spódniczka ze starej podszewki”, którą napisała zainspirowana życiem swojej babci.

O godz. 18.00 zaczął się niecodzienny występ artystyczny pt. „Młode Talenty z Liceum Garczyńskiego”, który przygotowała Anna Kotecka z ZS nr 1 w Zbąszyniu. Uczniowie, znani w środowisku lokalnym  z wielu działań  artystycznych, zaprezentowali tym razem własną, autorską twórczość: recytowali teksty własne lub swoich kolegów, śpiewali piosenki, pokazywali wyprodukowane przez siebie filmy (często nagradzane na konkursach różnego szczebla), a nawet tańczyli, ponieważ – jak powiedziała prowadząca program, Kinga Brumma, uczennica ZS nr 1 – taniec jest doskonałą formą wyrażania emocji.


Odwiedzający bibliotekę tego wieczoru mogli też zobaczyć wystawę najciekawszych zdjęć i rysunków licealistów. Koncert „Młodych Talentów” był ucztą dla ducha. Rzeczywiście,  uczniowie w pełni zasłużyli, by Liceum Garczyńskiego nosiło wciąż zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” przyznawany przez Ośrodek rozwoju Edukacji.

Równocześnie do koncertu młodych artystów zaczęła się interaktywna wystawa „Pixelomania” prowadzona przez inicjatora tego wydarzenia, Olka Rożka, wielbiciela gier retro na konsolach, starych komputerach i TV, a także animatora gier planszowych. Wystawa przyciągnęła głównie młodzież, choć przyszli też starsi pasjonaci tego typu gier. Dorośli też postanowili skorzystać z okazji, żeby przypomnieć sobie, w co grało się kilkadziesiąt lat temu. Dla zwiedzających dostępne było 6 stanowisk w pełni wyposażonych i sprawnych.

 

Pod hasłem: „Noc…” rozpoczęliśmy także cykl spotkań warsztatowych tworzenia kolażu, których koordynatorką była bibliotekarka, Mariola Głuszek. W tajniki techniki wprowadził uczestników artysta plastyk, Ireneusz Solarek. Kolaż to układanie kompozycji z różnych wycinków, obrazków, fotografii, fragmentów tekstów, a nawet kawałków tworzyw czy tkanin. Twórcze warsztaty, które mogą być interesującą lekcją sztuki i wyobraźni, przeznaczone były dla dorosłych i cieszyły się sporym zainteresowaniem, ponieważ ten rodzaj ekspresji rzadko wykorzystujemy na co dzień. Niektórzy z nas ostatnio pracowali z klejem i farbami, pomagając własnym dzieciom przygotować pracę z plastyki. W którymś momencie zapomnieliśmy, ile radości daje malowaniefarbami i wycinanie w skrawkach materiału.

Noc Bibliotek w Zbąszyniu przebiegała w atmosferze radosnej twórczości artystycznej. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Czytanie porusza” pracownice biblioteki chciały pokazać, że książki są inspiracją do wielu działań, uczą kreatywności, podsuwają pomysły – „poruszają” właśnie!

(tekst: mr, mg, arg)





(Visited 115 times, 1 visits today)

Leave a Reply