GROŹNY WYPADEK Z UDZIAŁEM TRZECH POJAZDÓW NA DK15! Na miejscu śmigłowiec LPR

Pięciu uczestników zdarzenia w tym dwuletnie dziecko, trzy osoby poszkodowane oraz trzy rozbite pojazdy to bilans sobotniego wypadku komunikacyjnego na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Wałków (gm. Koźmin Wielkopolski).

W zdarzeniu uczestniczyły łącznie 4 zastępy Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, 3 Zespoły Ratownictwa Medycznego, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 5 pojazdów Policji.


Zgłoszenie o zdarzeniu drogowym wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 11:39. Do zdarzenia skierowane zostały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego i Wałkowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnej i zabezpieczeniu terenu działań strażacy dokonali oceny stanu uczestników zdarzenia. W tylnej części najbardziej zdeformowanego pojazdu pozostawał poszkodowany mężczyzna, do którego dostęp był utrudniony, stąd decyzja o usunięciu pojedynczych elementów konstrukcyjnych samochodu osobowego przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Pozostała część uczestników zdarzenia w tym matka z dwuletnim dzieckiem opuścili samodzielnie uszkodzone środki transportu i zostali przekazani służbom medycznym. W momencie uzyskania dostępu do mężczyzny i możliwości jego bezpiecznej ewakuacji decyzją kierownika zespołu osobę poszkodowaną przetransportowano na noszach do karetki pogotowia. Po szczegółowej diagnostyce łącznie trzech uczestników zdarzenia trafiło do placówek medycznych celem dalszej hospitalizacji. Na szczęście najmłodszy uczestnik zdarzenia nie odniósł żadnych obrażeń i został przekazany pod opiekę rodziny, by czuł się bezpiecznie. Działania na miejscu wypadku utrudniały niekorzystne  i zmienne warunki atmosferyczne, które znacznie opóźniły start  śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z wyznaczonego przez strażaków miejsca lądowania. Do czasu likwidacji zagrożenia czasowo zamknięto ruch pojazdów na wyznaczonym odcinku drogi krajowej, dlatego obecni na miejscu funkcjonariusze Policji wyznaczyli objazdy. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych z jezdni usunięto elementy karoserii samochodowych oraz wycieki płynów eksploatacyjnych. Uszkodzone środki transportu  zostały zabrane przez pomoc drogową. W momencie całkowitej likwidacji zagrożenia przywrócono ruch całą szerokością jezdni. Działania straży pożarnej trwały łącznie 3 godziny i 26 minut.

Opracował: mł. kpt. Mateusz Dymarski

Zdjęcia:  asp. sztab. Dariusz Rybka, mł. ogn. Szymon Kujawa

(Visited 1 390 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz