Groźny pożar w gospodarstwie rolnym

W dniu 16.11.2017r o godz. 09.53 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu otrzymało zgłoszenie o pożarze słomy składowanej na poddaszu budynku inwentarskiego, w miejscowości Panigródź gmina. Gołańcz, w którym znajdowało się bydło.


Natychmiast do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Wągrowiec, zastępy OSP Gołańcz oraz zastęp OSP Panigródź. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia w wyniku rozpoznania ustalono, że pożar widoczny jest na dachu budynku , zwierzęta dzięki przytomności właścicieli zostały wyprowadzone i znajdowały się w bezpiecznym miejscu. Budynek w części parterowej przeznaczony do chowu zwierząt, poddasze zaadaptowana na cele magazynowe do przechowywania słomy, całość obiektu pokryta blachą falistą, stop betonowy a konstrukcja dachu stalowa.

Działania pierwszych przybyłych Jednostek Straży Pożarnych polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 2 prądów wody przez istniejące otwory na palącą się słomę na poddasze budynku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia podnośnika przystąpiono do wykonania otworów w poszyciu dachu Ratownicy ściągneli kilka paneli pokrycia dachu co spowodowało możliwość podania dodatkowych dwóch skutecznych prądów wody w natarciu oraz pozwoliło poprawić środowisko pracy dla ratowników ze względu na skuteczną wentylacje gazów pożarowych. Dzięki szybkiemu zauważeniu pożaru, dobremu rozpoznaniu oraz sprawnej akcji pierwszych zastępów, pożar został szybko zlokalizowany. Kolejne działania strażaków polegały na usunięciu z poddasz około 150 szt. balotów zrolowanej słomy- częściowo nadpalonej. Wykonanie tego zadania okazało się bardzo pracochłonne i czasochłonne co wymagało zadysponowania dodatkowych SIS ( OSP Morakowo, OSP Wapno, OSP Oleszno , OSP Czerlin i kontener ODO z KM Poznań ) w celu zapewnienia ciągłej podmiany ratowników pracujących na poddaszu budynku. Zrzuconą słomę wywożono za pomocą ładowarki czołowej i ciągnika z przyczepami na pobliskie pole. W czasie działań właściciel gospodarstwa zgłosił strażakom złe samopoczucie swojej małżonki, która brała czynny udział przy ewakuacji zwierząt przed przybyciem straży pożarnej. Prawdopodobnie duży stres i dawka wdychanego dymu wywołały u kobiety silny ból głowy i nudności. Wobec poszkodowanej zastosowano KPP oraz zadysponowano Pogotowie Ratunkowe które zdecydowało o konieczności hospitalizacji poszkodowanej. Wspólny wysiłek właścicieli gospodarstwa, sąsiadów oraz strażaków przyczynił się do minimalizacji strat.

W akcji trwającej ponad 12 godzin udział brało 11 zastępów straży pożarnej w sile 48 strażaków.

Opracował; st.asp. Maciej Roman

Zdjęcia; JRG Wągrowiec, UMIG Gołańcz

(Visited 1 711 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz