Grodzisk Wielkopolski: 74. rocznica wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej

Mszą św. w intencji ofiar nalotu niemieckiego w dniu wyzwolenia miasta oraz wdzięczności za wolność ojczyzny, rozpoczęły się w niedzielę 27 stycznia obchody 74. rocznicy wyzwolenia Grodziska Wielkopolskiego spod okupacji niemieckiej. Eucharystii, odprawionej w kościele farnym przewodniczył Dziekan Dekanatu Grodziskiego ks. Roman Gajewski wraz z proboszczem parafii pw. NSPJ ks. Cezarym Bukowskim.
Nabożeństwo uświetniła Grodziska Orkiestra Dęta oraz gościnny
występ Chóru Męskiego Akord ze Swarzędza. Po mszy świętej, uczestnicy przeszli przed Pomnik Wdzięczności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zanim delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, okoliczności i wydarzenia związane z wyzwoleniem miasta przypomniał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan. Minutą ciszy uczestnicy uczcili również pamięć 8 mieszkańców naszej gminy: Czesława Dominiaka, Kajetana Kaczmarka, Stanisława Kałka, Teofila Kicińskiego, Andrzeja Leśniczaka, Edmunda Pawelskiego, Michała Tomaszewskiego, Floriana Wieczorka, którzy stracili życie w czasie nalotu niemieckiego w dniu 27 stycznia 1945 roku. Burmistrz podkreślił również, że realia II Wojny Światowej pokazały
dobitnie, „jak kruchy jest człowieczy los, jak nietrwały potrafi być ład współczesnego świata i ile znaczy pokój i stabilizacja, których na co dzień pewnie nie doceniamy. Tym bardziej więc powinniśmy – mając w pamięci doświadczenia poprzednich pokoleń –  stać po stronie dialogu, tolerancji, otwartości i współpracy, by nie tylko na polskiej ziemi, ale i w innych zakątkach świata ludzie ludziom już nigdy nie zgotowali tak okrutnego losu”.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego składa serdeczne podziękowanie:
Księdzu Dziekanowi, Grodziskim Harcerzom, Grodziskiej Orkiestrze
Dętej, uczniom i nauczycielom szkół szczebla gminnego i powiatowego,
strażakom z OSP Grodzisk Wielkopolski, pocztom sztandarowym, wszystkim obecnym delegacjom oraz przybyłym mieszkańcom za szacunek dla minionych pokoleń, wyrażony poprzez udział w niedzielnej uroczystości i okazaną pomoc przy jej organizacji.

(Visited 65 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz