Filmowa podróż przez historię kontrkultury – letnie kino w Starym Browarze

Nie ma lata w Poznaniu bez plenerowego kina w Starym Browarze. Od lipca seanse w Parku ruszają ponownie. W każdą wakacyjną środę o godzinie 21:00 widzowie znów rozsiądą się wygodnie na trawniku, żeby wspólnie przeżywać filmowe emocje. Do współpracy przy stworzeniu tegorocznego repertuaru Stary Browar zaprosił prof. Waldemara Kuligowskiego, redaktora naczelnego “Czasu Kultury”. Punktem wyjścia dla programu filmowego stał się 50. jubileusz Festiwalu Woodstock.


 W tym roku mija 50 lat od jednego z najważniejszych i najbardziej legendarnych festiwali w historii – Woodstock Festival. Były to trzy dni, podczas których pół miliona ludzi zgromadzonych na nieckowatej łące, zmieniło oblicze kolejnych pokoleń. Dziedzictwem Woodstock są nie tylko charytatywne festiwale, nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna, otwarcie na różnorodność i pacyfizm – mówi prof. Waldemar Kuligowski z “Czasu Kultury”, kurator repertuaru letniego kina w Starym Browarze. To również określony styl życia, oparty na współpracy, zasadzie „zrób to sam” i idei zrównoważonego rozwoju. Kroniką tego wydarzenia jest film Michaela Wadleigh’a „Woodstock. 3 Days Of Peace & Music” (1970) – dokument pokazujący słynne koncerty, ale także skalę, atmosferę i uczestników festiwalu. Widzowie letniego kina w Starym Browarze będą mieli okazję przenieść się na kilka godzin do świata hippisów i legend muzyki rockowej w czasie projekcji filmu 14 sierpnia.

Z pomysłu uczczenia jubileuszu Woodstocku pokazem filmu na temat festiwalu zrodziła się szersza koncepcja poświęcenia całego letniego repertuaru letniego kina w Starym Browarze wątkom kontrkulturowym. Zasady kontrkulturowe, takie jak dążenie do wolności kolejnych dyskryminowanych grup, obecnie uznajemy za powszechne i niezbędne – mówi prof. Kuligowski. Nasz przegląd filmowy ma przypomnieć ich źródła, obecne w muzyce, sztuce, poezji. Z drugiej strony, chcemy też zastanowić się nad mniej oczywistymi wymiarami kontrkultury i nad jej wpływem np. na rdzenne ludy Ameryki.

Program letniego kina w Stary Browarze rozpocznie się 3 lipca projekcją filmu “W drodze” – ekranizacji powieści Jacka Kerouaca. W repertuarze znalazły się także m.in. “Manifesto” z brawurową rolą Cate Blanchett, poświęcony historii bluesa dokument “The Blues” czy duński film “Komuna” o współczesnej hippisowskiej wspólnocie. Tegoroczny repertuar naszego letniego kina w Parku jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wagę zjawisk kulturowych, jakie prezentuje – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Kinowy ekran przeniesie nas w najdalsze zakątki świata. W filmowej selekcji prof. Kuligowskiego urzekł nas także ten podróżniczy klimat – wpisujący się idealnie w czas wakacji. Ostatnim plenerowym seansem w parku Starego Browaru będzie pokaz kultowego już “Sugar Mana” 26 sierpnia. Będzie bardzo kolorowo, głośno, psychodelicznie, ale także mądrze – zachęca prof. Kuligowski. Połączymy yin umysłu z yang emocji.

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. W razie niepogody filmy pokazywane są na Szachownicy w Pasażu Starego Browaru.

Miodowe Lato w Starym Browarze: Kino Letnie

Każda środa od 3 lipca do końca sierpnia, godz. 21:00

Park Starego Browaru

Wstęp wolny

Szczegółowy repertuar na starybrowar.com

3 lipca: “W drodze” (2012), reż. Walter Salles (przed seansem prelekcja prof. Kuligowskiego)

10 lipca: “Backbeat” (1994), reż. Iain Softley (przed seansem prelekcja prof. Kuligowskiego)

17 lipca: “Manifesto” (2015), reż. Julian Rosefeldt

24 lipca: “The Blues” (serial TV, 2003 -, pokaz jednego z odcinków miniserialu)

31 lipca: “Sól ziemi” (2014), reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

7 sierpnia: “Sny wędrownych ptaków” (2018), reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra

14 sierpnia: „Woodstock. 3 Days Of Peace & Music” (1970), reż. Michael Wadleigh

21 sierpnia: “Komuna” (2016), reż. Thomas Vinterberg

28 sierpnia: “Sugar Man” (2012), reż. Malik Bendjelloul

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz