Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym z Lokalnymi Grupami Działania

27 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Samorząd Województwa Wielkopolskiego, reprezentowany przez Krzysztofa Grabowskiego, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Andrzej Grzyb,


Poseł do Parlamentu Europejskiego zaprosili do Brukseli przedstawicieli 26 LGD z całego regionu, by zrealizować wydarzenie „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”.

W ramach całodniowego programu odbyła się konferencja ekspercka z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. Podczas konferencji Wicemarszałek Grabowski zaprezentował wielkopolskie doświadczenia dotyczące funkcjonowania LGD z ostatnich 10 lat podkreślając, że działają one na terenie 90% gmin w województwie. Wymienił sukcesy wdrażania instrumentu Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w województwie, takie jak dystrybucja środków zgodnie z lokalnymi potrzebami, czy włączenie społeczności w proces decydowania o kierunkach rozwoju zamieszkiwanych obszarów. Osoby związane z LGD miały również okazję dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji w kontekście rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020.

W konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb, Poseł do PE, współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE, Czesław Siekierski, Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Krzysztof Hetman, Poseł do PE członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok, przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, Josefine Loriz-Hoffmann, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej PE na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano ich dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, wideoprezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów, a tematem przewodnim prezentowanej oferty były wielkopolskie tradycje Wielkanocne. Wielkopolskie Lokalne Grupy Działania zaprezentowały nasze wielkopolskie tradycje, ale także swój dorobek i potencjał naszego regionu. Była to jednocześnie promocja kultury oraz dziedzictwa kulinarnego i społecznego Wielkopolski – powiedział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wydarzenie wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespółu z Bukówca Górnego, prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje wielkanocne, m.in. „lotanie z klekotami” czy „nowe lotko”. Nie zabrakło dźwięków Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną ofertą wielkopolskich LGD były okazją do promocji kultury Wielkopolski i przybliżenia regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

Do Brukseli przybyło 26 LGD:
– Długosz Królewski;
– Dolina Noteci;
– Dolina Wełny;
– Gościnna Wielkopolska;
– KOLD;
– Kraina Lasów i Jezior;
– Kraina Trzech Rzek;
– Krajna nad Notecią;
– Krajna złotowska;
– Lider Zielonej Wielkopolski;
– LGD7 – Kraina Nocy i Dni;
– LGD Trakt Piastów;
– LGD Źródło;
– Okno Południowej Wielkopolski;
– Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania;
– Puszcza Notecka;
– „Solidarni w Partnerstwie”;
– Solna Dolina;
– Stowarzyszenie LGD „Między ludźmi i jeziorami”
– Stowarzyszenie „Wielkopolska wschodnia”
– Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”;
– Turkowska Unia Rozwoju;
– Unia Nadwarciańska;
– Wielkopolska z wyobraźnią;
– Wrota Wielkopolski;
– Z Nami Warto.

Źródło: umww.pl




This slideshow requires JavaScript.











(Visited 163 times, 1 visits today)

Leave a Reply