Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit  – bezpłatne spotkanie dla chorych w Poznaniu

Bezpłatne prelekcje lekarzy, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – w sobotę 17 marca br. o godz. 10.30 w Poznaniu odbędzie się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita (NZJ) zorganizowany przez Towarzystwo „J-elita”.


Jak szacują specjaliści, w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Co czwarty to dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami – do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często są hospitalizowani, przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Poznańskie spotkanie organizuje Towarzystwo „J-elita”, pomagające chorym na NZJ. – Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz ich najbliższych. Podczas spotkania będzie można zadawać pytania specjalistom, m.in. na temat najnowszych metod leczenia NZJ – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes „J-elity” i mama dwóch nastoletnich córek z ch. L-C. – Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi chorymi i ich rodzinami. Tu nikt się nie wstydzi mówić o chorobie i jej krępujących objawach. Dzięki temu osoby, które dopiero usłyszały diagnozę mogą poczuć, że nie są same i dowiedzieć się, jak inni radzą sobie z chorobą i związanymi z nią problemami.

Poznański Dzień Edukacji o NZJ odbędzie się w sobotę 17 marca o godz. 10.30 w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN – Ośrodku Nauki przy ul. Wieniawskiego 17/19. Prelekcje wygłoszą m.in.: • dr n. med. Adam Bobkiewicz i dr n. med. Jarosław Cwaliński – Przetoki w chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz metody ich leczenia • mgr Alina Baturo – Przeszczepianie mikrobioty jelitowej jako leczenie wspomagające w chorobach przewodu pokarmowego • dr n. med. Emilia Marcinkowska – Jakość życia w chorobie Leśniowskiego-Crohna • mgr Marzena Tazbir-Kowalczyk – Formy wsparcia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w Polsce – rehabilitacja zawodowa i społeczna • mgr Ewa Pietrzykowska – Wsparcie żywieniowe u pacjentów z NZJ.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 2 tys. członków i oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

Więcej na stronie: https://j-elita.org.pl/spotkania/dni-edukacji/
(Visited 124 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz