DREWNO DO PRZEŁADUNKU

Zakaz dalszej jazdy do czasu zakończenia przeładunku źle rozmieszczonego i zabezpieczonego na naczepie drewna, otrzymał kierowca, który przewoził bale niezgodnie z przepisami.
Tym zakończyła się 5 kwietnia kontrola w Granowie przeprowadzona przez wielkopolską Inspekcję Transportu Drogowego z oddziału w Lesznie. Polski kierowca transportował ścięte drewno. Zarówno na samochodzie ciężarowym, jak i przyczepie użyte zostały po dwa pasy mocujące, które tylko teoretycznie zabezpieczały ładunek, gdyż żaden z nich nie spełniał swojej funkcji. Kierujący ciężarówką z naczepą otrzymał bezwzględny nakaz rozładunku drewna i za stwierdzone naruszenie został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Warto dodać, że sposób rozmieszczenia oraz zabezpieczania drewna został precyzyjnie opisany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 roku w sprawie sposobu przewozu ładunku (Dz. U. z 2018, poz. 361). Poprzeczny układ drewna na pojeździe jest możliwy, gdy ładunek jest przewożony jedynie pomiędzy sztywnymi ścianami bocznymi lub w klatce, przy czym w tym drugim przypadku drewno nie może wystawać przez otwory klatki. Ładunek nie może być wyższy niż sztywne ściany boczne. W kierunku wzdłużnym drewno musi zostać podzielone na sekcje za pomocą sztywnych przegród lub kłonic. Długość ładunku nie może przekraczać 2,55 m. Każdy ładunek należy zabezpieczyć za pomocą co najmniej dwóch odciągów przepasujących od góry z naprężeniem wstępnym wynoszącym co najmniej 400 daN. Tych warunków określonych w rozporządzeniu skontrolowany transport nie spełniał.

(Visited 230 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz