Dożynki powiatowo-gminne w Buku

Barwne widowisko obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrało Dopiewo. I tłumy mieszkańców z całego powiatu poznańskiego. Tak w sobotę świętowano podczas powiatowo-gminnych dożynek,


które tym razem odbyły się w Buku.

– Organizowanie dożynek wspólnie z powiatem to dla nas wyróżnienie, a samo święto jest doskonałą okazją do podziękowania rolnikom za ich trud i ciężką pracę – mówił Paweł Adam, burmistrz Buku.

Rolnikom i wszystkim ludziom pracy dziękował również Jan Grabkowski, starosta poznański. – Powiat poznański największy i bardzo zamożny, świetnie się rozwija. Dlaczego? Bo jego największym skarbem są mieszkańcy siedemnastu podpoznańskich gmin. Niezwykle pracowici, szczerzy, sumienni i otwarci. To jest Wasze święto – podkreślał Jan Grabkowski, starosta poznański.

Również mieszkańcy Buku nie ukrywali zadowolenia, że po tylu latach przerwy, zapadła decyzja o organizacji święta plonów właśnie u nich .

– Do Buku sprowadziliśmy się kilka lat temu z Poznania. I dopiero teraz możemy pokazać naszym dzieciom na czym polega święto plonów – mówili Helena i Stefan Parzyńscy, którzy sobotnie popołudnie postanowili spędzić na stadionie miejskim. – Czekamy jeszcze na koncerty, mąż na MeGustar oraz Shantel, a ja na gwiazdą wieczoru czyli Antka Smykiewicza – dodaje pani Helena.

 Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą, po której przed sceną pojawili „Lusowiacy”. Każdy miał okazję obejrzeć przepiękny obrzęd dożynkowy w wykonaniu tego zespołu. Było tradycyjnie obtańcowanie wieńca dożynkowego i chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W konkursie na wieniec dożynkowy zwyciężyli mieszkańcy Dopiewa.

W programie sobotniego święta w Buku zaplanowano występ Kapeli Podwórkowej Junki z Buku. Na Stadionie Miejskim zagrał dwa zespoły disco polo – MeGustar oraz Shantel, a gwiazdą wieczoru będzie Antek Smykiewicz. Organizatorzy przygotowali też specjalny program dla najmłodszych, którego motywem przewodnim była ekologia. Nie zabrakło ciekawych warsztatów i animacji, a także ścianki do wspinania oraz tradycyjnych dmuchanych zamków.

Zobacz również …

(Visited 251 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz