Do Poznania przyjechali miłośnicy gołębi pocztowych z całego świata

W weekend w Poznaniu można będzie podziwiać około tysiąca najznakomitszych okazów ptaków z całego świata. W piątek, na Międzynarodowych Targach Poznańskich otwarto 36. Olimpiadę Gołębi Pocztowych FCI. Wydarzeniu towarzyszą Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów.

Olimpiada Gołębi Pocztowych to wydarzenie o skali międzynarodowej, w którym biorą udział hodowcy z całego świata. W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 36. W Polsce odbywa się po raz czwarty. Dwie poprzednie edycje miały miejsce w Katowicach. W Poznaniu miłośnicy gołębi także goszczą już po raz drugi (poprzednia impreza odbyła się w 2011 r.).

– W imieniu władz Miasta Poznania serdecznie witam wszystkich uczestników 36. Olimpiady Gołębi Pocztowych. Cieszymy się, że po raz drugi w historii mamy zaszczyt gościć imprezę tak ważną dla wszystkich hodowców i przyjaciół gołębi – mówił podczas uroczystego otwarcia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Znajdujemy się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, największego i najnowocześniejszego kompleksu wystawowego i konferencyjnego w naszym kraju. Cieszymy się, że właśnie tutaj odbywa się olimpiada. Liczymy, że to przedsięwzięcie będzie doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń.

O związkach hodowców gołębi z Poznaniem mówił także Jan Kawaler, prezydent Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – organizatora wydarzenia, które w tym roku świętuje 100. rocznicę powstania.

– Poznań to kolebka naszego związku. To w tym mieście, w 1924 roku odbył się pierwszy po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj zjednoczeniowy zjazd polskich towarzystw hodowców gołębi pocztowych – przypomniał Jan Kawaler. – Serdecznie witam wszystkich przybyłych naszym gołębiarskim pozdrowieniem: „dobry lot”!

Podczas uroczystego otwarcia imprezy uroczyście zapłonął olimpijski znicz.

– 36. Olimpiadę Gołębi Pocztowych w Poznaniu uznaję za otwartą – oznajmił Jan Kawaler.

Dzień przed uroczystym otwarciem olimpiady przedstawiciele związków hodowców gołębi z całego świata gościli w urzędzie miasta. Powitała ich zastępczyni prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek – Koperska.  

– Ogromnie cieszymy się, że ta duża impreza międzynarodowa wróciła do Poznania. Życzę Państwu udanego pobytu w naszym mieście – owocnych rozmów, dobrych spotkań towarzyskich. Mam też nadzieję, że znajdą Państwo chwilę czasu na zwiedzenie naszego pięknego miasta – mówiła Katarzyna Kierzek Koperska.

Władze Polskiego Związku Gołębi pocztowych i Federacji FCI wręczyły na ręce zastępczyni prezydenta symboliczny puchar i obrączki – znak rozpoznawczy gołębi pocztowych.

W 36. Olimpiadzie Gołębi Pocztowych weźmie udział blisko 35 delegacji z całego świata. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich można będzie zobaczyć około 1000 najznakomitszych okazów ptaków.

Sportowym zmaganiom towarzyszyć będą Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów, w których weźmie udział około 200 wystawców – głównie z Polski, ale też Belgii, Holandii i Niemiec.

AJ /poznan.pl/

 

(Visited 367 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz