Dlaczego warto garażować samochód?

Czy koszty związane z wynajmem lub budową własnego garażu są opłacalne? W jaki sposób można skorzystać na garażowaniu samochodu? Jak się okazuje, takich sposobów jest co najmniej kilka. Garaż pomaga utrzymać auto i karoserię w dobrym stanie, chroni je przed różnymi uszkodzeniami, a nawet staje się wygodną i prywatną przestrzenią do samodzielnych napraw. Nie można pominąć także wygody związanej między innymi ze stabilną temperaturą w aucie czy brakiem konieczności skrobania szyb podczas mrozu.

Przed czym garaż chroni samochód?

Głównym i najczęściej wymienianym powodem, dla którego warto garażować samochód, jest jego ochrona, w tym przede wszystkim przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i skrajnymi temperaturami. Wśród czynników, które mają negatywny wpływ na auto, wymienić można między innymi wilgoć odpowiadającą za rozwój korozji na metalowych elementach, opady, które mogą uszkodzić karoserię, zwłaszcza jeśli mowa o gradzie, czy intensywne słońce rozjaśniające kolor lakieru.

Z jednej strony garażowanie samochodu pozwala utrzymać jego zadbany wygląd, z drugiej – chroni go także przed uszkodzeniami wpływającymi na działanie różnych mechanizmów. Pod tym kątem szkodliwe są szczególnie niskie temperatury. Zdarza się na przykład, że przez mróz konieczna jest wymiana uszczelniaczy utrzymujących olej silnikowy w instalacji.

Garażowanie samochodu może nieco podwyższyć jego wartość przy sprzedaży. To ważna informacja dla kupującego, który często jest w stanie zapłacić więcej za zadbany pojazd. Co więcej, garaż chroni samochód także przed kradzieżą i wandalizmem, zwłaszcza jeśli jest zamykany i znajduje się na terenie prywatnej posesji. Mając do dyspozycji takie warunki, szczególnie nie warto pozostawiać auta zaparkowanego wzdłuż drogi, gdzie pozostaje narażone na różne czynniki i to nie tylko związane z pogodą.

Garaż to same korzyści dla kierowcy!

Można wymienić co najmniej kilka niewymiernych korzyści, jakie przynosi dla kierowcy garażowanie samochodu. Sam garaż może stać się przydatnym i funkcjonalnym miejscem przeznaczonym do przechowywania różnych akcesoriów jak kosmetyki samochodowe, zwijadło do kabli, czy zestawy narzędzi. To także prywatna przestrzeń, z której warto skorzystać podczas samodzielnych napraw, wymianie kół, czy na przykład nabijaniu samochodowej klimatyzacji.

Auto pozostawiane w garażu nieco mniej się brudzi, więc utrzymanie go w czystości wymaga mniejszego nakładu pracy. Do takiego samochodu także znacznie przyjemniej się wsiada, szczególnie podczas skrajnych temperatur. Latem środek samochodu nie nagrzewa się od silnego słońca, więc nie trzeba ryzykować poparzeniami przy dotknięciu kierownicy. Zimą samochód w garażu nie wychładza się tak, jak pozostawiony na zewnątrz, więc włączenie ogrzewania przynosi szybszy efekt.

Wygoda garażowania samochodu jest doceniana przez kierowców zwłaszcza podczas zimy. Jedną z najbardziej znienawidzonych czynności jest wówczas codzienne skrobanie zamarzniętych szyb przed każdą podróżą. W garażu jednak szyby nie zamarzają, co więcej, kierowcy mają znacznie mniej problemów z rozruchem samochodu. Akumulatory, zwłaszcza kilkuletnie, mogą słabo znosić niskie temperatury i nie dostarczać odpowiedniej ilości energii do uruchomienia silnika, na co są narażone szczególnie samochody z silnikiem diesla. To w nich konieczna jest największa moc do rozruchu.

Materiał Sponsorowany

(Visited 114 times, 1 visits today)

Leave a Reply