Człowiek wyniesiony z płonącego mieszkania

9 stycznia 2023 roku ok. godziny 17:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP przyjął zgłoszenie o pożarze mieszkania w Skokach przy ul. Wągrowieckiej.

Zgłaszająca pożar poinformowała, że wewnątrz mieszkania jest najprawdopodobniej osoba, która była widoczna w oknach.


W momencie dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej, z mieszkania, w którym doszło do pożaru wydobywały się już języki ognia.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wprowadzili do wnętrza mieszkania jedną rotę, która sukcesywnie, w trudnych warunkach pożarowych, przeczesywała zakamarki mieszkania. W tym samym czasie druga rota prowadziła działania, z zewnątrz budynku ograniczając rozprzestrzenianie się ognia na pozostałą część budynku, w której znajduje się również oddział banku.

Rota strażaków działająca wewnątrz mieszkania natrafiła na leżącego przy oknie mężczyznę, którego natychmiast ewakuowała na zewnątrz i przekazał rocie medycznej. Strażacy do, czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego, udzielili osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy . ZRM po ustabilizowaniu poszkodowanego podjął decyzję o jego transporcie do szpitala.

Strażacy przystąpili do dogaszania pomieszczeń mieszkania oraz sukcesywnego wynoszenia tlących się materiałów palnych, które następnie przelano wodą.

Na miejscu obecni byli pracownicy banku w obecności, których strażacy sprawdzili pomieszczenia bankowe w celu wykluczenia zagrożenia.

W działaniach gaśniczych udział brały zastępy PSP i OSP, a na miejscu obecny był patrol Policji oraz służba gazowa i energetyczna.

Przypuszczalną przyczyną pożaru było najprawdopodobniej zwarcie instalacji elektrycznej.

Warto podkreślić, że w tym przypadku minuty decydowały o życiu mężczyzny, który przebywał w płonącym mieszkaniu. Na szczęście pomoc strażaków przyszła w czas.

opracowanie: ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu
zdjęcia: JRG Wągrowiec, OSP Skoki

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu

(Visited 452 times, 1 visits today)

Leave a Reply