Czas rozpocząć „Wakacje z WOT”. Ponad stu kolejnych ochotników zdecydowało się włożyć mundur i zostać Terytorialsem 12 WBOT.

Ponad stu kolejnych ochotników zdecydowało się włożyć mundur i zostać Terytorialsem 12 WBOT. W najbliższy piątek (26. lipca) kandydaci stawili się na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Później, czeka ich pełne skoszarowanie i intensywne szkolenie na poligonie w Biedrusku.W ramach „Wakacji z WOT” następni śmiałkowie w piątek rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów. Okazuje się, że często razem ze swoimi uczniami zgłaszają się nauczyciele i wykładowcy, co dodatkowo motywuje młodych kandydatów. Dowództwo WOT celowo proponuje szkolenie w wakacje, by uczniowie i studenci nie musieli myśleć o odrabianiu zaległości po powrocie do swoich szkół i uczelni.
Rozpoczynające się po wcieleniu szkolenie podstawowe zakończy egzamin w postaci pętli taktycznej. Najbardziej wyczekiwany przez wszystkich moment, to oczywiście uroczysta przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 10. sierpnia na terenie jednostki w Biedrusku, przy ulicy Ogrodowej. Warto dodać, że nowi żołnierze OT, po raz pierwszy od momentu wcielenia spotkają się na placu ze swoimi bliskimi. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony służbę pełni już ponad 1000 żołnierzy.
16-dniowe szkolenie podstawowe jest początkiem procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku – szkolenie indywidualne, w drugim – specjalistyczne i w trzecim – zgrywające. W tym czasie żołnierze OT ćwiczą w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie będzie realizowane w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
***
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego – została powołana w trzecim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Wkrótce planowane jest sformowanie kolejnych w innych rejonach Wielkopolski. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

(Visited 133 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz