Co warto wiedzieć o medycznej marihuanie zanim zostaniesz pacjentem
Wielu osób szuka również informacji na temat tej metody leczenia. Sprawdź, kto i w jakich chorobach może skorzystać z leczenia konopiami medycznymi.
Właściwości medycznej marihuany
Medyczna marihuana wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju chorób, nawet tych ciężkich i przewlekłych.
Medyczna marihuana wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- neuroprotekcyjne,
- przeciwlękowe,
- przeciwdrgawkowe,
- regulujące apetyt,
- zmniejszające nudności,
- zmniejszające wymioty,
- łagodzące napięcie mięśni.
Kto może skorzystać z terapii medyczną marihuaną?
Z terapii medyczną marihuaną może skorzystać każdy człowiek, który chce spróbować tej metody leczenia w łagodzeniu swoich dolegliwości.
Jednak o leczeniu za pomocą konopi medycznych zawsze decyduje lekarz, który na podstawie dokumentacji medycznej, występujących objawów i przyjmowanych leków, kwalifikuje osobę do terapii konopnej.
W jakich chorobach stosuje się medyczną marihuanę?
Terapia medyczną marihuaną wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób. Ze względu na swoje działanie stosowana jest m.in. w:
- zmniejszaniu przewlekłego bólu,
- redukcji stanów zapalnych,
- zaburzeniach lękowych,
- depresji,
- padaczce,
- zespole stresu pourazowego,
- zaburzeniach snu,
- stwardnieniu rozsianym,
- chorobie Alzheimera,
- chorobie Parkinsona,
- chorobach autoimmunologicznych.
Ponadto pomaga pacjentom chorującym na nowotwór w zmniejszaniu działań niepożądanych chemio- i radioterapii, takich jak utrata apetytu, nudności i wymioty.
Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?
Receptę na marihuanę leczniczą może przepisać każdy lekarz, z wyłączeniem lekarza weterynarii. Jednak w praktyce najlepiej udać się do centrum medycznego specjalizującego się w terapii medyczną marihuaną.
Wykwalifikowany lekarz specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego i pełnej dokumentacji medycznej, wystawi receptę na lek zawierający konopie, omówi dokładne dawkowanie, zalecany sposób przyjmowania marihuany oraz możliwe działania niepożądane.
Przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej
Głównym przeciwwskazaniem do leczenia medyczną marihuaną jest okres ciąży i karmienia piersią. Ponadto z terapii powinny zrezygnować osoby starające się o dziecko. Chociaż w tym przypadku badania nie są jednoznaczne, to warto dla bezpieczeństwa przełożyć stosowanie medycznej marihuany na późniejszy okres.
Inne przeciwwskazania do stosowania konopi medycznych to:
- wiek poniżej 24 roku życia,
- występowanie zaburzeń psychicznych (np. schizofrenii) w rodzinie,
- ciężkie choroby serca, nerek lub wątroby,
- niektóre zawody (np. policjant, zawodowy kierowca).
O dokładnych przeciwwskazaniach, które uniemożliwiają terapię konopną, zawsze informuje lekarz podczas wizyty lekarskiej.
Ile kosztuje medyczna marihuana?
Medyczna marihuana nie jest refundowana w Polsce i należy za nią zapłacić 100% odpłatności. W związku z tym, że na leki pełnopłatne każda apteka może mieć inną cenę, koszt 1 grama medycznej marihuany waha się od 50 do 70 zł.
Dodatkowo na koszt medycznej marihuany może wpływać m.in. odmiana konopi i dokładny sposób dawkowania, który różni się w zależności od występujących dolegliwości. Marihuana medyczna dostępna jest w opakowaniach po 5 i 10 gramów, co sprawia, że całkowity koszt 1 opakowania wynosi 250-700 zł.
Gdzie można kupić medyczną marihuanę?
Medyczną marihuanę można kupić w aptekach posiadających odpowiednie pozwolenie na zakup i sprzedaż leków z grupy I-N, do której należą leki na bazie konopi. Susz z marihuany medycznej zwykle dostępny jest w większości aptek, po wcześniejszym zamówieniu.
Materiał Sponsorowany