BUDMA 2022 – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury. Czas spotkać się z budownictwem! [ZDJĘCIA, FILM]

Rozmowy na temat architektury, reaktywizacji tkanki miejskiej, a także design oraz prezentacja technologii i materiałów budowlanych – od 1 do 4 lutego na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się targi BUDMA oraz towarzyszące im targi Intermasz, Infratec i Kominki.

Wydarzenie to przede wszystkim dyskusje m.in. podczas Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, prezentacje na temat Nowego Europejskiego Bauhausu i rewitalizacji przestrzeni małych i średnich miast.  Eksperci porozmawiają też o bezpieczeństwie pożarowym obiektów budowlanych i o BHP w branży. Tradycyjnie jest też okazja, by podpatrzeć,  jak pracują fachowcy, którzy biorą udział w zawodach dekarzy, warsztatach parkieciarskich, Turnieju Budowlanym „Złota Kielnia” czy finale ligi mistrzów operatorów maszyn budowlanych.

Czterodniowe spotkanie branży budowlanej w Poznaniu to też prezentacja nowinek na rynku i oferty producentów z niemal całego przekroju budownictwa, a nawet wyposażenia wnętrz. Na wystawie można zobaczyć aż 26 produktów nagrodzonych Złotym Medalem Grupy MTP, które wyróżniają się pod względem technologicznym, jakości zastosowanych materiałów, wykończenia czy nietuzinkowego designu. 

–  30. edycja targów BUDMA, to czas biznesowych spotkań, prezentacji innowacyjnych rozwiązań, nowości, premier rynkowych, zdobycia cennej wiedzy, czy również możliwości sprawdzenia własnych umiejętności. Cieszę się, że mamy okazję spotkać się podczas jednego z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej. W imieniu Wystawców serdecznie zapraszam do Poznania – mówi Marta Szydłowska, dyrektor targów BUDMA.

Zobacz, poznaj, wypróbuj sam

Już od pierwszego dnia targów BUDMA można zobaczyć najlepszych dekarzy „w akcji”. Zawody Dekarskie odbywają się w specjalnej strefie prezentacyjno-pokazowej Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Dla monterów stolarki otworowej ważnym punktem targów BUDMA jest stoisko informacyjne Związku Polskie Okna i Drzwi i programu „Dobry Montaż – Budujesz dla pokoleń”. Z kolei parkieciarze korzystają z pewnością ze Strefy Podłóg i Warsztatów Parkieciarskich, w której najlepsi fachowcy w tej dziedzinie prezentują najnowsze rozwiązania techniczne; jest też okazja samemu wypróbować narzędzia czy prezentowane materiały.

Młodzież szkolna podczas targów prezentuje swoją pasję do budownictwa w ramach 50. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Ciekawie zapowiada się także 1. Edycja Finału Ligi Mistrzów Operatorów maszyn budowlanych w ramach targów INTERMASZ, towarzyszących targom BUDMA.

Sięgnąć po wiedzę

Podczas targów BUDMA nie brakuje również wielu prezentacji i prelekcji. O najnowszych przepisach i zasadach bezpieczeństwa można posłuchać np. podczas Konferencji Naukowo-Technicznej „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych”. Dwudniowa konferencja przybliży takie zagadnienia, jak m.in. zachowanie konstrukcji podczas pożaru czy przygotowania obiektów budowlanych do działań ratowniczo-gaśniczych. Szeroko o bezpieczeństwie będzie mowa w ramach konferencji „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie”, której prelegenci powiedzą m.in. o najnowszych przepisach i zaleceniach. XII Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego to spotkanie z ekspertami tej ciągle jeszcze nowej i rozwijającej się dziedziny budownictwa. „Nowoczesne technologie w budownictwie” to z kolei seminarium, które podejmie tematykę związaną z zastosowaniem nowoczesnych technologii w nowopowstających lub rewitalizowanych obiektach budowlanych.

Spojrzenie OdNowa na architekturę

OdNowa: spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto. Taka idea przyświecać będzie dwudniowemu Forum Designu i Architektury D&A.Na scenie Forum(pawilon 5) pojawią się wybitni znawcy tematyki architektonicznej, którzy podejmą dyskusje nie tylko o najnowszych trendach w architekturze, ale przede wszystkim o niezwykle ważnej roli architektów i projektantów w kreowaniu, renowacji i rewitalizacji już zagospodarowanych obszarów miejskich i dostosowywaniu ich do wciąż zmieniających się oczekiwań mieszkańców czy użytkowników przestrzeni miejskich.

O możliwości tworzenia przestrzeni bez budowania opowiedzą goście specjalni Forum, architekci ze znanej Pracowni JEMS Architekci.  Ciekawie zapowiada się także wykład i dyskusja z Hubertem Trammerem, architektem i polskim przedstawicielem przy Nowym Europejskim Bauhausie, która dotyczyć będzie właśnie Nowego europejskiego Bauhausu a sprawy polskiej i możliwości adaptacji na naszym rodzimym „podwórku”.

Architektoniczne dyskusje obejmą także obszar rewitalizacji przestrzeni małych i średnich miast. Dyskusja obejmie tematykę tzw. slowcities i możliwości urzeczywistnienia idei spowolnienia poprzez odpowiednie działania architektoniczne i urbanistyczne, ale także miast w stanie przejścia, które muszą znaleźć na siebie nowy pomysł po tym, jak przestają być znaczącymi ośrodkami przemysłowymi. Mniejsze przestaje zatem znaczyć gorsze, a zaczyna oznaczać inne, akuratne, zrównoważone, etyczne. O tym, jak projektować przestrzenie publiczne dla tego rodzaju ośrodków miejskich, a także o społeczno-kulturowym kontekście tych inwestycjidyskutować będą: Katarzyna Cynka-Bajon (architektka, PL.architekci),  Bartosz Jarosz (architekt, Neostudio Architekci), Filip Springer (reporter), Agata Stanisz (antropolożka, UAM). Dyskusję poprowadzi Maciej Frąckowiak (socjolog, UAM).

W podobnym tonie odbędzie się debata „Przemiana materii – transformacje, przebudowy, renowacje”, która podejmie próbę odpowiedzi na pytania, jak powinniśmy przekształcać istniejącą tkankę, jacy gracze są i powinni być zaangażowani w ten proces oraz czy dysponujemy projektowym know-how oraz prawnymi narzędziami wspomagającymi prawidłową przemianę materii.Rozmawiać o tym będą: Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna czasopisma i portalu Architektura&Biznes, architekci: Jakub Szczęsny i Oskar Grąbczewski oraz dr hab. Arkadiusz Ptak, prezydent Pleszewa, naukowo zajmujący się rozwojem mniejszych miast i obszarów wiejskich.

Forum D&A będzie także miejscem prezentacji i przykładów udanych modernizacji i adaptacji przestrzeni miejskich. Poznamy również laureatów konkursu „Szkice Architektoniczne – Stare po nowemu”, prac wykonanych przez uczniów oraz studentów kierunków architektonicznych, a swoje najciekawsze projekty i realizacje architektoniczne, w ramach projektu 1m/ARCH zaprezentują pracownie i biura architektoniczne z całej Polski.

(Visited 217 times, 1 visits today)

Leave a Reply