Bardzo groźny pożar domu wielorodzinnego w Jastrzębnikach

Do groźnego pożaru doszło w poniedziałek 27 lipca 2020 roku, o godzinie 15:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Jastrzębniki gm. Opalenica.


Już pierwsze zastępy straży pożarnej z daleka widziały kłęby gęstego dymu unoszące się nad wsią, dlatego dyżurny Stanowiska Kierowania podjął decyzję o zadysponowaniu większej ilości sił i środków z terenu powiatu nowotomyskiego oraz Grodziska Wlkp. Mieszkańcy budynku ewakuowali się przed przybyciem straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek, pożarem objęty był lokal mieszkalny na parterze oraz poddasze. Strażacy natychmiast podjęli akcję gaśniczą oraz przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy uczestnikom zdarzenia. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po przeprowadzonych badaniach jedna osoba trafiła do szpitala w Poznaniu oraz druga do szpitala w Nowym Tomyślu. Do późnych godzin wieczornych trwały prace rozbiórkowe części spalonego dachu i poddasza oraz zabezpieczenia spalonej konstrukcji. Przedstawiciel Urzędu Gminy Opalenica dostarczył na miejsce pożaru plandeki, celem zabezpieczenia obiektu przed opadami atmosferycznymi, a Zastępca Burmistrza Opalenicy zorganizował kwatery zastępcze. Jednak jak się później okazało pogorzelcy znaleźli schronienie u członków swoich rodzin.

W akcji udział brało łącznie 14 zastępów z: JRG Nowy Tomyśl, JRG Grodzisk Wlkp., OSP Opalenica, OSP Bukowiec, OSP Kuślin, OSP Wojnowice, OSP Wąsowo, OSP Michorzewo, OSP Michorzewko.

Okoliczności powstania pożaru wyjaśnia nowotomyska Policja, a Powiatowy Inspektor Budowlany podejmie decyzję czy budynek będzie się nadawał do ponownego zamieszkania.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Damian Żukrowski

(Visited 1 008 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz