Bardzo groźna eksplozja w Pakosławiu

Do bardzo groźnego zdarzenia doszło na ul. 22 Stycznia w Pakosławiu. Na szczęście nikt nie ucierpiał, za to całkowicie zniszczona została część budynku. Pośrednią przyczyną nieszczęścia mógł być siarczysty mróz.


W poniedziałek 18 stycznia 2020 r. ok. godz. 9.30 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu otrzymał dramatycznie brzmiące zgłoszenie o wybuchu pieca węglowego ogrzewającego sklep spożywczy i poważnym uszkodzeniu budynku. Nic nie było wiadomo na temat ewentualnych ofiar.

Pod wskazany adres natychmiast wysłani zostali strażacy z KP PSP w Rawiczu oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych w Pakosławiu i Chojnie. Siedem minut później na miejscu był już pierwszy zastęp. Dowódca z Pakosławia ustalił, że palą się materiały składowane w kotłowni, a precyzyjniej, w  tym co po niej pozostało. A pozostało niewiele. Ściana szczytowa w całości runęła na posesję, metalowe drzwi do pomieszczenia znalazły się kilkanaście metrów – wewnątrz ogrodowej altanki, a dach, pozostałe ściany i komin uległy zawaleniu. Siła wybuchu spowodowała także przemieszczenie się kotła centralnego ogrzewania.

Niewielki pożar zdołano bardzo szybko ugasić i przystąpić do zabezpieczenia miejsca i dokładnego przeszukania gruzowiska w celu upewnienia się, że nie ma tam poszkodowanych osób. Na szczęście nikogo nie znaleiono.

W akcji ratowniczej trwającej 2,5 godziny udział brało łącznie 18 strażaków, w tym grupa operacyjna z rawickiej komendy. Ponadto czynności dochodzeniowe prowadzili przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rawiczu oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Konieczne było użycie spycharko-ładowarki, której użyczył miejscowy przedsiębiorstwa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że do wybuchu kotła mogło dojść na skutek zamarznięcia zbiornika wyrównawczego usytuowanego na nieogrzewanym poddaszu. W takich okolicznościach ogień rozpalony w kotle spowodował wzrost ciśnienia, w efekcie czego nastąpiła ekslozja.

Gorąco apelujemy o zwracanie baczniejszej uwagi na kwestie związane z ogrzewaniem domów, mieszkań, zakładów pracy i innych obiektów. W ostatnim czasie notujemy znaczny wzrost liczby pożarow, w szczególności sadzy w kominach. Przypominamy o obowiązku przeprowadania okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych oraz usuwaniu z nich zanieczyszczeń.

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP

(Visited 620 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz