Autobusy najnowszej generacji dla Poznania

Na ulice Poznania wyjechał pierwszy z  37 niskopodłogowych, proekologicznych autobusów, jakie poznańskie MPK kupiło od firmy Solaris Bus&Coach S.A. Jest to kolejny element realizowanej strategii odnawiania taboru komunikacji miejskiej w Poznaniu.


 
– Poznań może się pochwalić jednym z najnowocześniejszych taborów komunikacji miejskiej w Polsce. Na ulice wyjedzie 37 nowoczesnych niskopodłogowych, a przede wszystkim – niskoemisyjnych, autobusów. Za chwilę Miasto wzbogaci się o 50 tramwajów z rodziny Moderus Gamma. W kolejnych latach poznaniacy będą mogli korzystać z 21 przyjaznych środowisku autobusów o napędzie elektrycznym. Nowe pojazdy, a także systematyczne remonty i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, to konsekwentne stawianie na transport publiczny. Żeby pasażerowie chętnie korzystali z komunikacji miejskiej, musi być szybka, sprawna, bezpieczna i przyjazna środowisku – zapewnia Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Solarisy najnowszej generacji, które do seryjnej  produkcji weszły w połowie minionego roku, wyróżniają się swoim designem i liczbą dodatkowych udogodnień. Pasażerowie mają do dyspozycji więcej przestrzeni.  Pojazdy zostały wyposażone także w system liczenia pasażerów oraz uchwyty do montowania i przewożenia rowerów. W nowych autobusach są także porty USB, dzięki którym  można naładować urządzenia mobilne. Rozbudowany został również system informacji pasażerskiej.

Nowe pojazdy spełniać będą również najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją, systemem  automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika oraz  drzwiami odskokowo przesuwnymi co gwarantuje szybsze i łatwiejsze wejście i wyjście pasażerów.

W autobusach jest wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem – energooszczędne oświetlenie w technologii LED, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych w technologii LED dla ich lepszej widoczności, a także system rekuperacji, który sprawia, że autobusy będą energooszczędne. Autobusy posiadają też informacje dla osób niepełnosprawnych. Żeby zachęcić do podróży środkami miejskiej komunikacji osoby niewidzące i niedowidzące, przyciski w pojazdach będą również w alfabecie Braille’a.

Umowa, którą we wrześniu zeszłego roku podpisała Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach i Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań Sp. z o.o. dotyczyła zakupu 19 pojazdów o długości 12 metrów oraz 18 autobusów przegubowych, 18-metrowych.

Wszystkie autobusy wyjadą na poznańskie ulice do końca roku. W pierwszej kolejności będzie można sprawdzić komfort podróży w autobusach przegubowych, które przechodzą końcowe odbiory techniczne. Pierwszy z nich wyjechał na trasę linii 74.

– Chcemy wycofać z naszej floty autobusowej najbardziej wyeksploatowane pojazdy.  – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. – W zamian zapewniamy naszemu miastu 37 supernowoczesnych autobusów najnowszej generacji, które będą przyjazne dla jego mieszkańców. Silniki nowych autobusów spełniają bardzo restrykcyjną normę emisji spalin EURO6 i mają bardzo bogate wyposażenie przez co zapewniają wysoki komfort przejazdu.

Dzięki tym 37 nowym autobusom wycofane zostaną z eksploatacji najbardziej wysłużone pojazdy oraz takie, które nie mają klimatyzacji w przestrzeni pasażerskiej.

RB /poznan.pl/
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 157 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz