Policyjni jeźdźcy z Wielkopolski najlepsi w Polsce

Zakończyła się dwudniowa część sportowa XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej. Tytuł najlepszej drużyny zawodów zdobyła reprezentacja Policji w Pradze, a jej przedstawiciel Frantisek Kucera na koniu Katani zwyciężył także w kategorii indywidualnej i otrzymał Puchar Komendanta Głównego Policji.


Wielkopolscy jeźdźcy okazali się najlepsi z grona polskich ekip startujących w imprezie. Zawodom, rozegranym w Gniazdowie, towarzyszyły występy, pokazy, koncert orkiestry policyjnej, wiele atrakcji dla dzieci oraz koncerty gwiazd.

Część ceremonialna turnieju, na której nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów i prezentacja jeźdźców, odbyła się w piątek 17 sierpnia na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

Tegoroczna dwudniowa część sportowa XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej rozegrana została natomiast na Torze TREC w Gniazdowie podczas IV Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta”.

Zawody rozpoczęły się od rundy honorowej wszystkich uczestników i złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofowi Justyńskiemu o gotowości do przystąpienia do turnieju przez dowódcę chorzowskich jeźdźców, asp. szt. Karola Molendę.

Jak co roku, zawodnicy walczyli o tytuł najlepszego zawodnika oraz najlepszej drużyny. W szranki stanęło 28 jeźdźców z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także strażnicy miejscy z Wrocławia. Podczas konkurencji zawodnicy zmagali się z takimi przeszkodami jak bramka akustyczna, przeprowadzenie pieszego, równoważnia, doręczenie wezwania, rów trakeński, przewożenie szeleszczącego bagażu czy legitymowanie. Widowiskowo prezentowały się także skoki przez płonąca przeszkodę i przejazd zawodnika przez wąski mostek oraz przejazd przez ruchomy most.

W przerwie sobotnich zawodów jeźdźcy wzięli również udział w Paradzie Historycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


generał Tadeusz BudzikPrzemarsz odbył się przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, której kapelmistrzem jest asp. szt. Waldemar Skotarski.

Po paradzie, zawodnicy kontynuowali turniej na „Torze Policyjnym”.

Dzisiaj natomiast jeźdźcy rozpoczęli swoje zmagania konkursowe od Skoków, a zakończyli na konkurencji Ujeżdżenia wierzchowców.

Sędzią Głównym i jednocześnie komentatorem turniejowych zmagań był Sędzia I klasy skoków przez przeszkody, członek zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego, Prezes Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni – pan Bogdan Kuchejda.

Tytuł najlepszej drużyny zdobyła reprezentacja Policji w Pradze – Frantisek Kucera na koniu Katani i Helena Nykodymova na koniu Čip. Drugie miejsce zajęła drużyna Z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł. asp. Mariusz Branecki na koniu Denzel i mł. asp. Szymon Piaskowski na koniu Rapid. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie – sierż. szt. Rafał Tomczyk na koniu Kasur i st. sierż. Michał Porcek na koniu Wan.

W kategorii indywidualnej tytuł najlepszego jeźdźca zdobył Frantisek Kucera na koniu Katani, drugie miejsce zajął policjant z Komendy Stołecznej Policji – sierż. Mateusz Lis na koniu Romeo II. Trzecie miejsce zajął policjant z Chorzowa – sierż. Michał Porcek na koniu Wan.

Skład sędziowski, po podsumowaniu wyników sobotniego „Toru Policyjnego” wyłonił także najlepszego zawodnika z Polski i z zagranicy. Tytuły te otrzymali: policjant z Komendy Stołecznej Policji – sierż. Mateusz Lis na koniu Romeo II i jeździec z czeskiej Pragi – Frantisek Kucera na koniu Katani.

Najlepszym zawodnikom puchary, statuetki i nagrody wręczali: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak, Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik, były Komendant Główny Policji – generał Tadeusz Budzik, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Sędzia główny zawodów – Bogdan Kuchejda, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Antoni Duda oraz Przewodniczący Zarządu Terenowego Emerytów i Rencistów w Częstochowie Marian Strzelecki.

Zarówno w sobotę, jak i dzisiaj, na trybunie gości zasiedli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński, pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Mariusz Trepka, Senator Artur Warzocha, II Wicewojewoda Śląski Piotr Kołodziejczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, były Komendant Główny Policji generał Tadeusz Budzik, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. Jarosław Piotrowski, Komendant Powiatowy Policji w Myszkowie mł. insp. Marcin Lemański, przedstawiciele policyjnych emerytów i rencistów, a także instytucji współpracujących z Policją, stowarzyszenia IPA Region Częstochowa i partnerzy turnieju.

Zawodom towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy grup rekonstrukcyjnych, międzynarodowa wystawa psów rasowych, biegi, pokazy kulinarne, konkursy i zabawy z nagrodami, przejażdżki samochodami terenowymi, show taneczne oraz koncerty wielu gwiazd.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach!

tekst: KWP Katowice/PG

Zdjęcia wykonał: asp. szt. Andrzej GrucaTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


(Visited 287 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz