Akcja „Senioralni. Poznań” ruszyła

– Z wielką radością oddaję dziś miasto we władanie seniorom, mam całkowitą pewność, że będzie w dobrych rękach – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przekazując klucze do miasta przedstawicielom starszych poznaniaków.

Prezydent przekazał klucze na ręce Hanny Student, wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Henryka Magdziarka ze Stowarzyszenia Seniorów z Ławicy „Złote Marzenia”.


W ten sposób na Wolnym Dziedzińcu uroczyście zainaugurowano tegoroczną edycję wydarzenia „Senioralni. Poznań”.

To trwająca cały październik akcja pełna atrakcji przygotowanych dla seniorów przez poznańskie organizacje, kluby i firmy. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, a partnerami są m.in. poznańskie uniwersytety trzeciego wieku.

– Przed nami prawie 250 wspaniałych imprez przygotowanych specjalnie dla seniorów – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak. – Na spotkaniach rad osiedli widzę, ile państwo dają nam, poznaniakom, widzę wasze zaangażowanie i jestem przekonany, że miejskie inicjatywy dla seniorów to doskonałe inwestycje w przyszłość. Dziś idę na urodziny wnuczki, będę je świętował spokojnie, bo wiem, że przekazałem miasto w dobre ręce.

Podczas inauguracji „Senioralnych” prezydent miasta ogłosił, że trwają prace nad kolejnymi przedsięwzięciami, które mają ułatwić życie dojrzałym mieszkańcom miasta. W Poznaniu opracowano już pilotażowy projekt dowozu seniorów taksówkami do lekarzy lub urzędów. W planach są następne: chodzi o bezpłatne dowozy seniorów taksówkami na groby bliskich oraz możliwość darmowego dowozu książek dla starszych poznaniaków, którzy lubią czytać, ale nie są w stanie sami wybrać się do biblioteki.

Po przekazaniu kluczy na scenie wręczono certyfikaty przyznane w ramach akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Wyróżniono miejsca, które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców m.in., poprzez stosowanie zniżek czy dostosowanie swojej architektury. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Osiedlowy Dom Kultury „Pod Lipami”, Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, Biblioteka Raczyńskich, Fundacja i Dzienny Dom Opieki Medycznej Senior Active oraz Med Polonia sp. z o.o.

Zebrani na dziedzińcu poznaniacy mogli zobaczyć pierwszy akt spektaklu Teatru Muzycznego „neSTORY” i wysłuchać koncertu operetkowego w wykonaniu artystów scen poznańskich, w tym Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przez cały czas trwania imprezy wolontariusze Centrum Inicjatyw Senioralnych rozdawali gazety z miesięcznym programem akcji.

Partnerem głównym tegorocznych „Senioralnych” zostało Centrum Medyczne Synexus, które przygotowało dla seniorów specjalną ofertę bezpłatnych badań kontrolnych. By się na nie zapisać, wystarczyło wypełnić ankietę.

Więcej o „Senioralnych” pisaliśmy tutaj:
http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-caly-dla-seniorow,110427.html

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/ poznan.pl


(Visited 59 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz