99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA, FILM]
Uroczystości pod pomnikiem, bieg pamięci uczestników zrywu niepodległościowego i obóz powstańców na placu Wolności – tak Poznań obchodzi 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
W imieniu mieszkańców miasta kwiaty ku czci powstańców złożył prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępcy.
Dzień przed rocznicą wybuchu powstania poznaniacy mogli podziwiać inscenizację przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. W środę, 27 grudnia, uroczyste obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się złożeniem wspólnej wiązanki kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan
Razem z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem, wiązankę w asyście harcerzy ZHP złożyli: marszałek województwa Marek Woźniak, starosta Jan Grabkowski, wicewojewoda Marlena Maląg, oraz prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tadeusz Musiał.
Po oddaniu pokłonu nad mogiłą generała Taczaka rozpoczęły się główne uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
– „Po długich latach Polska się odradza. Żadne, nawet najlepiej zorganizowane stronnictwo Ojczyzny odbudować nam nie zdoła. Do tego dzieła trzeba wszystkich sił, wszystkich serc i całego pospołu” – Marek Woźniak, marszałek województwa i główny organizator uroczystości przypomniał pod pomnikiem te słowa, które 26 grudnia 1918 powiedział do zebranych przed Bazarem Ignacy Jan Paderewski. – W 1918 roku Wielkopolanie nie chcieli już czekać, nie chcieli oddawać swojego losu w cudze ręce. Choć wojna się skończyła,
Polska powstała z niewoli, to przyszłość Wielkopolski wciąż była niewiadomą: mówiono o referendum, o kompromisach wojennych, o targach nad mapą powojennej Europy. Byli gotowi do walki o wolność i niepodległość dla tych ziem.
– Powstanie Wielkopolskie jest ważnym ogniwem w łańcuchu polskich dążeń niepodległościowych – przypomniał dr Zdzisław Kościański, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. – Było jedynym powstaniem polskim w dziejach, które osiągnęło wszystkie założone cele. Nie byłoby niepodległej i silnej II Rzeczpospolitej, gdyby nie zryw narodowy Wielkopolan. Doskonale przygotowane pod względem moralnym, było logiczną konsekwencją codziennej wytrwałej i pełnej wyrzeczeń i poświęcenia pracy narodowej.
Po przemówieniach i uczczeniu uczestników powstania delegacje samorządowców i stowarzyszeń wielkopolskich złożyły wiązanki pod pomnikiem. W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty w asyście strażnika miejskiego złożyli: prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, zastępcy prezydenta Mariusz Wiśniewski i Maciej Wudarski oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.
Po uroczystości zgromadzeni pod pomnikiem wielkopolanie przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali na mszę św. do Kościoła Farnego. Po drodze uroczyście złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicą Ignacego Jana Paderewskiego oraz pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Po południu na placu Wolności stanął obóz powstańczy, a o godz. 16.40 miejskie tramwaje i autobusy zatrzymają się na jedną minutę, by uczcić pamięć uczestników zrywu niepodległościowego. O godz. 16 z Placu Wolności ruszy Bieg Powstania Wielkopolskiego. W tym samym czasie w Auli UAM rozpocznie się koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha.
Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl
Również w Nowym Tomyślu i Opalenicy uczczono pamięć powstańców.
Z tej okazji władze miasta, przedstawiciele władz powiatowych, przedstawiciele organizacji społecznych działających na terenie powiatu, szkół, przedszkoli złożyli symboliczne wiązanki kwiatów dla uczczenia powstańców. Cześć Ich Pamięci!!!
Zobacz więcej :
W środę, 27 grudnia w Opalenicy miały miejsce uroczystości związane z 99. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego…
Opublikowany przez UM Opalenica na 27 grudnia 2017