77 rocznica powstania Batalionów Chłopskich

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła dziś udział w uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich. Podczas swojego wystąpienia przypomniała historię ruchu chłopskiego oraz powstania BCh.

– Chłopi zawsze pozostawali


wierni sobie i swoim wartościom. Mieli swój udział w walce o wolność i złożyli olbrzymią daninę krwi. Także im zawdzięczamy, że Polska jest dziś wolnym i niepodległym krajem – mówiła wicewojewoda.

Uroczystości rozpoczęły się ceremonią podniesienia flagi i wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Przewodniczący wielkopolskiego związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Eugeniusz Pacia zwrócił uwagę na podwójną rocznicę. – Upływa 77 lat od powstania Batalionów Chłopskich i 200 od śmierci Tadeusza Kościuszki – mówił. Przywołując postać przywódcy insurekcji z 1794 roku przypomniał jak wartości Kościuszki wpłynęły na sytuację chłopów. Po wystąpieniach odbył się apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Głównym celem działania BCh była obrona ludności polskiej wsi przed terrorem okupacyjnym oraz eksploatacją gospodarczą./poznan.uw.gov.pl/(Visited 171 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz