500 uczestników na 500. parkrun Poznań

W najbliższą sobotę, 22 kwietnia odbędzie się jubileuszowa, pięćsetna edycja biegu parkrun Poznań. Organizatorzy liczą, że na starcie uda się zebrać pięćset  biegaczek i biegaczy, którzy pokonają trasę liczącą 5 kilometrów.

Parkrun Poznań to cykliczne spotkania biegowo-rekreacyjne organizowane od 28 lipca 2012 roku w każdą sobotę o 9:00. W stolicy Wielkopolski miejscami zbiórek i arenami zmagań są: park Cytadela, lasek Marceliński i las Dębiński. Udział w nich może wziąć każdy, kto  ma ochotę aktywnie rozpocząć weekend w przyjemnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. W ramach wydarzenia uczestnicy mogą pokonać dystans 5 km biegiem, truchtem lub po prostu maszerując. 

Więcej informacji na temat tras, zasad panujących podczas parkrun Poznań, dojazdu do miejsc startów czy też bezpieczeństwa można znaleźć na stronie.

Parkrun to inicjatywa, która w Polsce miała swój początek w 2011 roku, a która narodziła się w Wielkiej Brytanii już w 2004 roku. Dziś odbywa się on w 22 krajach, m.in. w RPA, Kanadzie, Japonii czy Norwegii. W Polsce znajduje się 87 lokalizacji wydarzenia. Poza Poznaniem biegacze i biegaczki pokonują trasy m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku czy Lublinie. Na początku pomysł organizatorów był odpowiedzią na coraz słabszą kondycję ludzi młodych i zachętą do spędzania czasu na świeżym powietrzu bez atmosfery rywalizacji i walki.

Spotkania to idealna okazja nie tylko do uprawiania regularnej aktywności fizycznej, ale także szansa na poznanie nowych osób. Parkrun jest przeznaczony dla wszystkich, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, niezależnie od ich poziomu zaawansowania, kondycji, rezultatów czy też wieku. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a jedynym warunkiem przystąpienia do biegu jest rejestracja w systemie parkrun. Po niej należy jedynie wydrukować nadany indywidualny kod kreskowy i przynieść go ze sobą na start. Działanie w systemie jest jednorazowe. Pierwszy kod uczestnika uprawnia do udziału w dowolnej liczbie spotkań w dowolnej lokalizacji parkrun w Polsce i na świecie. 

Przez 499 edycji parkrun Poznań zebrał 7 290 uczestników i 730 wolontariuszy. Największym wydarzeniem było to zorganizowane na 97 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na mecie tamtej edycji zameldowało się wówczas 1111 uczestników. Rekordzistami poznańskich tras są Joasia Zakaszewski oraz Mateusz Lipiński. Zakaszewski w maju 2017 roku przebiegła 5 km w czasie 18:21. Lipiński rekord męskiej rywalizacji ustanowił pięć lat później, wynosi on 15:36.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie organizatora oraz wydarzenia na Facebooku.

EW/poznan.pl/

(Visited 69 times, 1 visits today)

Leave a Reply