21. festiwal Off Cinema rozpoczęty

Najlepsze filmy dokumentalne z Polski i świata, animacje, kino sprzeciwu, retrospektywy – to wszystko można zobaczyć podczas 21. edycji festiwalu Off Cinema.

W tym roku do konkursu stanie prawie 30 filmów dokumentalnych z całego świata. Najlepsze z nich mają szanse na nagrody:


Złoty, Srebrny lub Brązowy Zamek, przyznawane przez jury złożone z twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury. Jego przewodniczącym jest wybitny autor zdjęć filmowych i reżyser filmów dokumentalnych, Jacek Petrycki.

– W przeszłości pracowałem nad filmami, które były protestem, krytyką rzeczywistości – mówi Jacek Petrycki, laureat Platynowego Zamku. – Gdy zawalił się system, który krytykowaliśmy, zacząłem szukać na świecie innych miejsc, gdzie można było filmować ważne problemy. Jestem ciekawy czy prezentowane filmy odpowiedzą na moje wątpliwości co do dzisiejszej rzeczywistości, która budzi we mnie uczucie deja vu.

Filmy oceniać będą również: Dorota Paciarelli – producentka filmowa, menadżer kultury, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, Andreas Voigt – reżyser filmów dokumentalnych, laureat prestiżowych nagród festiwalowych, Krzysztof Gierat – filmoznawca, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Emi Buchwald – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi.

– Wierzę, że obejrzę tu filmy, które mnie dotkną, poruszą – mówi Andreas Voight. – Dla mnie kino to przede wszystkim uczucia, emocje, marzenia. Sam przekaz informacji nie jest tak ważny. Ciekawi mnie bardziej odpowiedź na pytanie o to, co ten świat jeszcze trzyma razem, co nas łączy.

Festiwal potrwa do niedzieli, 22 października. Program podzielony jest na bloki: „konkursowy”, „światowy dokument”, „taniec w dokumencie”, „dokumenty animowane”, „kino sprzeciwu”, „dokumenty muzyczne”, pokazy specjalne i pokazy jurorów.

– To wielkie wyzwanie opisać rzeczywistość skutecznie i w sposób trafiający do wrażliwości odbiorcy – podkreśla Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. – Film dokumentalny jest tą przestrzenią sztuki i kultury, która może to wyzwanie podjąć i ma wyjątkowo duży potencjał. Myślę, że tegoroczny festiwal spełni pokładane w nim nadzieje.

Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi są m.in. spotkania literackie, warsztaty i impreza silent disco. Bilety na seanse można kupić online lub w kasach CK Zamek i kin biorących udział w Off Cinema.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu: http://offcinema.ckzamek.pl/podstrony/159-program-off-cinema/

Alicja Wesołowska/biuro prasowe / poznan.pl

 

(Visited 59 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz