ZNISZCZONE TARCZE I ZAKAZ DALSZEJ JAZDY

Zakazali dalszej jazdy, bo zły stan techniczny pojazdu i naczepy litewskiego przewoźnika groził poważnym wypadkiem. Skuteczna kontrola konińskich inspektorów zapobiegła blokadzie kół zestawu.

3 lutego w Żdżarach na autostradzie A2 został skontrolowany pojazd w bardzo złym stanie technicznym.


Litewski przewoźnik wykonywał nim międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Litwy do Niemiec. W trakcie kontroli wielkopolscy inspektorzy z Konina stwierdzili usterki zarówno pojazdu jak i naczepy, które dyskwalifikowały dalszy przewóz. Ustalono, że tarcze hamulcowe w ciągniku samochodowym oraz w naczepie były w znacznym stopniu popękane na całych powierzchniach. Ich całkowite zużycie zagrażało dalszemu użytkowaniu. Kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy.

Ustalono ponadto, że przedsiębiorstwo nie utrzymało pojazdów w stanie zapewniającym bezpieczeństwo i w stanie zdatności do ruchu drogowego. Mogło to skutkować poważną usterką kół i spowodować bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nadmierne zużycie się tarcz hamulcowych dodatkowo mogło spowodować złe przyjmowanie i oddawanie ciepła, a także wypadnięcie klocka z jarzma hamulcowego. Za to naruszenie przepisów na kierującego został nałożony mandat karny w kwocie dwustu złotych oraz dodatkowo tysiąc złotych za nieprawidłową obsługę tachografu.

W zakresie odpowiedzialności przedsiębiorstwa toczyć się będzie postępowanie administracyjne. W związku z zaistniałą sytuacją ustalono kaucję na przedsiębiorstwo w wysokości czterech tysięcy złotych.

(Visited 621 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz