Zmarł prof. Jacek Łuczak

Zmarł prof. Jacek Łuczak – specjalista chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii i medycyny paliatywnej, twórca oraz wieloletni ordynator poznańskiego Hospicjum Palium, w którym opiekę znajdowały osoby śmiertelnie chore. W 2011 r. profesor otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.


 
Prof. Jacek Łuczak miał 84 lata. To właśnie jemu zawdzięczamy powstanie Hospicjum Palium – ośrodka opieki paliatywnej z tak zwanym hospicjum domowym. Ponad 30 lat temu, czyli w 1987 roku, była to działalność pionierska na gruncie polskim. Jak mówił sam profesor, ludzie umierają często w złych warunkach, w biedzie, poniżeniu, zapomnieniu i trzeba im pomagać. Chory człowiek ma cierpiące ciało i cierpiącą duszę, trzeba o tym zawsze pamiętać i obu przynosić ulgę.

Prof. Jacek Łuczak był specjalistą cenionym w Polsce i na świecie. W 2003 r. został wyróżniony nagrodą „Amicus hominis et veritatis”. Rok później otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. – Europejską Nagrodę Obywatelską Parlamentu Europejskiego za wybitne osiągnięcia w życiu społecznym. W 2011 r. rada miasta przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania. Jak podkreślono w uzasadnieniu, było to uznanie dla dorobku naukowego profesora ze szczególnym uwzględnieniem działalności na rzecz utworzenia i prowadzenia Hospicjum Palium.

/poznan.pl/

(Visited 165 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz